Haber

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Hadi Özışık’ı üyelikten çıkardı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), “suç örgütü lideri Sedat Peker ile olan ilişkileri, davranışları, açıklamaları” nedeniyle Hadi Özışık’ı oy birliğiyle üyelikten çıkardığını açıkladı.

TGC’den bugün yapılan açıklamaya göre yönetim kurulu, dün yaptığı toplantıda, 3959 sicil numaralı üyesi Hadi Özışık ile ilgili şikâyetleri değerlendirdi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

  • Hadi Özışık’ın suç örgütü lideri Sedat Peker ile olan ilişkisini ortaya koyan video kayıtları ve açıklamaları TGC üyeleri tarafından tepkiyle karşılanmış, çok sayıda şikâyet Cemiyet’e iletilmiştir. Değerlendirme sonucunda Hadi Özışık’ın şikâyete konu olan davranışlarının kamuoyunda görüntülü ve yazılı olarak somut bir biçimde alenileştiği görülmüştür.
  • Hadi Özışık’ın suç örgütü lideri Sedat Peker ile olan ilişkileri, davranışları, açıklamaları, TGC Tüzüğü’nün Üyelikten Çıkarmayı düzenleyen 11. Maddesi’nin g bendi kapsamında değerlendirilmiştir.
  • Üyemiz Hadi Özışık’ın Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Tüzüğü’nde belirtilen kuruluş amacıyla ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’nde belirtilen ilkelerle, bu bildirgede yer alan gazetecinin doğru davranış kuralları, hak ve sorumluluklarıyla bağdaşmayan tutum ve davranışlar içinde olduğu tespit edilmiştir.
  • Tüm bunların sonucunda Tüzüğün 11. Maddesinin g bendi ile Yönetim Kurulu’nun görev yetkilerini düzenleyen 21. Maddesinin g bendine dayanılarak Hadi Özışık’ın oy birliği ile üyelikten çıkarılmasına karar verilmiştir. Hadi Özışık’a üyelikten çıkarılma kararına karşı Tüzük gereği genel kurulda itiraz hakkı olduğu bildirilmiştir.

‘Hatam mesafeyi koruyamamak’ demişti

Peker, YouTube’da yayımladığı bir videosunda, Hadi Özışık ve kardeşi Süleyman Özışık’ın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile kendi arasında arabuluculuk yapmaya çalıştığını söylemişti. Suç örgütü lideri, bunu yalanlayan Özışık ile videolu telefon görüşmesi kaydını da yayımlamıştı. Hadi Özışık bu video kaydında Soylu ile Peker’in “arasında kaldığını” söylüyor ve kardeşinin Soylu ile konuyu görüştüğünü belirtiyordu.

Bunun üzerine Bakan Soylu avukatı aracılığıyla Özışık kardeşler hakkında “hakaret ve iftira” iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuş, “Süleyman Özışık ile 20 Haziran 2020’den bu yana görüşmesi olmadığını” söylemişti.

Bu gelişmenin ardından TV 100’de düzenli konuk olduğu programdan ayrılan Özışık, “Beni Sedat Peker aradı, ben değil. Görüşmenin kaydedildiğimi bilmiyordum. Biz normal, bir gazeteci olarak sohbet yaptım. Benim oradaki hatam mesafeyi koruyamamak. Videoyu izleyince bunu fark ettim, kendimle yüzleştim” demişti.

Videoda Peker’e “reis” diye hitap eden ve “Sen benim dostumsun” diyen Özışık, 1999’da işsizken Soylu’nun kendisine danışmanlık önerip “iyi bir maaş, makam ve araç” verdiğini de açıklamıştı.

1980’li ve 1990’lı yıllarda Türkiye, Günaydın, Bugün, Meydan, Tercüman ve Star gibi gazetelerde muhabirlik ve köşe yazarlığı yapan Özışık, 2000 yılında kurduğu internethaber.com başta olmak üzere bir dizi internet sitesinin sahibi. Özışık kardeşlerin bu sitelerdeki yayınlar üzerinden özellikle “belediyelere şantaj yaptığı, para sızdırdığı ve tehdit ettiği” iddiaları medyaya yansımıştı.

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği