Haber

‘Havva Elmanı Bitir Kızım’a belediye sansürü

Sanatçı Işıl Eğrikavuk’un İstanbul Beyoğlu'ndaki The Marmara Pera Oteli’nin çatısında gösterilen "Havva Elmanı Bitir Kızım" sloganlı videosu İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından karartıldı.

Eğrikavuk, altı metreye dokuz metre boyundaki otuz saniyelik “Yeni Bir Şarkı Söylemek Lazım” adlı kamuya açık video animasyonunun otelinin çatısındaki ekrandan kaldırılması üzerine, sosyal paylaşım ağı Facebook üzerinden yaşananları paylaştı:

The Marmara İBB’yi işaret etti

Taksim The Marmara Pera Otel ise Cumhuriyet gazetesinden Ceren Çıplak’ın sorusu üzerine ekranın kapatılması hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “LED ekran ‘İstanbul genelinde görüntü kirliliğiyle mücadele amacıyla LED ekranları kaldırma çalışmaları’ kapsamında İBB’nin talebi üzerine kaldırılmıştır. Otelimizin ekranda yayınlanan eserin içeriğinde ve yayından kaldırılmasında bir etkisi söz konusu değildir. Kuruluşundan bu yana kültür ve sanatın destekçisi olmuş, bu alanda çalışmalara imza atmış The Marmara, aksi bir iddia ile yan yana düşünülemez” ifadelerine yer verildi.

İBB ise sorularımıza yanıt vermedi:

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gelişen haber üretim teknolojileri, gazetecilerin sorunları, medya ekonomisi ve gelir modellerine ilişkin gelişmeler Journo’nun öncelikli temaları.