Haber

80 milyon lira zarar eden Hürriyet, yöneticilerine 6 milyon lira ödedi

Hürriyet gazetesi, 2020’de 80 milyon lira net zarar açıkladı. Aynı dönemde yöneticilerine huzur hakkı dâhil 6 milyon lira ödeme yapan şirket, gazetenin tirajının geçen yıl yüzde 15 oranında düştüğünü de bildirdi. Azınlık hissedarların şikâyetleri üzerine Demirören yöneticileri, “şirket üzerinde çok fazla spekülatif işlemler yapıldığını” öne sürdü.

Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.’nin 2o20 hesap dönemi için olağan genel kurulu dün yapıldı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirilen toplantı tutanağına göre Hürriyet, geçen yılı 80,8 milyon net dönem zararı ile kapattı. Bu miktar, geçmiş dönemden kalan toplam 407 milyon liralık zararın üstüne eklendi.

Hürriyet, 2019’da da 49,3 milyon net dönem zararı açıklamıştı.

Bu yıl hissedarlara kâr payı, yöneticilere huzur hakkı verilmeyecek

Bu yılki genel kurulda, yönetim kurulunun teklifi üzerine, 2020 için hissedarlara kâr payı dağıtılmamasına oy birliğiyle karar verildi.

Yönetim kurulu üyelerine ve üst düzey yöneticilerine 2020’de huzur hakkı dâhil 6 milyon 43 bin lira ödeme yaptığını açıklayan Hürriyet, 2021’de ise onlara herhangi ücret ödenmemesini kararlaştırdı.

Demirören Holding, Hürriyet dâhil Doğan Medya Grubu şirketlerini 2018’de 916 milyon dolara satın almıştı. Holdingin, bu satış için Ziraat Bankası’ndan iki yılı geri ödemesiz 10 yıl vadeyle 675 milyon dolar kredi kullandığı bildirilmişti.

Bugün Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. hisselerinin yüzde 79’u, Demirören Medya Grubu’nun elinde. Kalan kısım ise borsada işlem yapan azınlık hissesi sahibi yatırımcılarda bulunuyor. Bugün itibarıyla borsada hisseleri 1,89 lira seviyesinden işlem gören şirketin piyasa değeri ise 1,1 milyar lira.

Küçük hissedar sordu: ‘Şirket yönetimi, Hürriyet hissesine neden sahip çıkmıyor’

Dün yapılan genel kurulda yönetim oybirliğiyle ibra edilirken mevcut yönetim kurulu üyeleri ise oy çokluğuyla üç yıllığına yeniden göreve seçildi.

Genel kurul tutanağında, azınlık hissedarların, Demirören yöneticileriyle şu diyalogları dikkat çekti:

– Dijital dönüşüme geçiş var mı?
Pandemi nedeniyle tirajımız malumunuz üzerine %15 düşmüştür. Ayrıca evet, dijital dönüşüm için gerekli çalışmalar ve projelerimiz bulunmaktadır.

– Şirket hisse değeri, defter değerinin çok altında bulunmaktadır. Şirket yönetimi, Hürriyet hissesine neden sahip çıkmıyor? Hepimiz bir kazanç elde etmek istiyoruz.
Şirket üzerinde çok fazla spekülatif işlemler yapılmaktadır. Hatta geçtiğimiz zamanlarda şirketimiz hisseleri üzerinde brüt takas cezası uygulanmıştır. Gerekli tüm işlemler mevzuata uygun şekilde yapılmaktadır. Borsa İstanbul’da defter değerinin çok altında olan şirket bulunmaktadır. Söz konusu durum sadece bize özgü bir durum değildir.

– Biz yatırımcı olarak inatla oyumuza sahip çıkıyoruz. Şirketimize güveniyoruz. Ancak Yönetim, hisseye sahip çıkmamaktadır.
Dediklerinizi not aldık. Güzel temennileriniz için teşekkürlerimizi iletiriz.

– Şirket hisseleri ne zaman yükselecek?
Bilgim dâhilinde değildir. Ancak eski SPK uzmanı olarak şunu diyebilirim: Borsa uzun vadede kazandırır. Dijital dönüşüm çalışmalarımız devam etmektedir.

‘DEMİRÖREN 43 GAZETECİYİ SENDİKA ÜYESİ OLDUKLARI İÇİN İŞTEN ÇIKARDI’

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği