Haber

Davetli gazetecilik: İmamoğlu’nun Roma gezisi medyada tartışma yarattı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, 2027 Avrupa Oyunları için düzenlenen imza törenine katılmak üzere Roma’ya götürdüğü kalabalık kafilede 37 gazetecinin de yer alması tartışma yarattı. Deneyimli gazeteci Faruk Bildirici, “Medya kuruluşları Roma gezisinde haber değeri görüyorlarsa gönderdikleri gazetecilerin masraflarını ödemeliydi” diye yazdı.

Kafilede yer alan gazetecilerden Nevşin Mengü “Biz Danimarka, İsveç olsaydık doğru, çok haklılar. Valla Türkiye’de koşullar bu” diyerek eleştirilere yanıt verdi. Fatih Altaylı ise gazetecilerin en azından otel paralarını kendilerinin ödemeleri gerektiğini, aksi halde bu geziye katılmamalarının daha doğru olacağını savundu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun geçen hafta düzenlediği Roma ziyaretinden izlenimlerini ve kafiledeki gazetecilerin isimlerini ilk olarak Ertuğrul Özkök yazdı.

Konuyu gazetecilik etiği açısından değerlendiren Hürriyet’in eski okur temsilcisi Faruk Bildirici ise “Roma gezisi, İstanbul ile ilgili olduğu kadar İmamoğlu’nun halkla ilişkiler faaliyeti. Öyle olmasa sportif bir etkinlik için spor yazarından çok siyaset yazarı davet edilmezdi geziye” ifadesini kullanarak haberciler açısından bir “çıkar çatışması şüphesi” doğduğunu vurguladı.

Bildirici’nin “Roma gezisine davet ettiğiniz gazetecilerin harcamalarını İBB mi karşıladı” sorusuna İmamoğlu’nun danışmanı Murat Ongun, “Bu soru ne yazık ki gazetecileri aşağılayan bakıştır; yani Türkiye’nin başarısını gözlemleyip yazacak gazeteciler etkinlik masraflarını düşünerek gerçeği yazmayacaklar mı” yanıtını verdi.

Geziye katılan gazeteciler seyahat ve konaklama masraflarının İBB tarafından karşılandığını doğruladı. Journo 17 Mayıs’ta İBB’nin iletişim birimlerine Roma gezisinin maliyetini yazılı olarak ve telefonla sordu, ancak 21 Mayıs itibarıyla herhangi bir cevap alamadı.

Geziye katılan gazetecilerden Nevşin Mengü‘nün, Mirgün Cabas’ın YouTube yayınında eleştirilere verdiği yanıt şöyle:

Geçmişte de hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uçağındaki gazeteciler, hem de İBB Başkanı İmamoğlu’nun davet ettiği medya çalışanları tartışma konusu olmuştu.

İmamoğlu’nun son Roma gezisine medyadan farklı eleştiriler geldi. Kalınan otelin yüksek fiyatı ve davetli listesi gibi konular bu eleştiriler arasında.

İmamoğlu bu eleştirilere, “İlk defa İBB’nin kendi bütçesi ile gazetecileri getirdiğimiz bir organizasyondu. Bundan daha doğal bir şey yok” sözleriyle karşılık verdi.

Fatih Altaylı ise bu tür etkinliklere katılan gazetecilerin “en azından otel parasını kendilerinin ödemesi gerektiğini” belirterek eğer bunu yapamıyorlarsa geziye katılmamaları gerektiğini savundu. Altaylı, Roma seyahatinin haber değerini de sorguladı:

İLGİLİ:

Gazetecilik ilkeleri nelerdir? Herkesin uzlaştığı 5 nokta

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten