Haber

Independent baskıyı durdurdu: Yakında kağıt kırışmayacak

Fotoğraf: REUTERS/Toby Melville

30 yıl önce bir grup gazeteci tarafından kurulan Britanya merkezli The Independent ‘Baskıyı Durdurun’ manşetiyle kağıda veda etti.

independent-lastBugün dört ayrı ekle yayınlanan The Independent son başyazısında, “Baskı durdu, mürekkep kurudu ve yakında kağıt da kırışmayacak. Bir dönem kapandığında, yeni biri açılır ve The Independent ruhu ilerlemeye devam eder” dedi.

Gazete çalışanları ise kararı masalarına vurarak protesto etti. Zira baskıya son verilmesiyle birlikte birçok çalışanın işsiz kalması bekleniyor.

1986 yılında yayın hayatına başlayan The Independent’ın 30’uncu yılında dijitale geçme kararı alması, Britanya ulusal basınında bir ilk niteliği taşıyor.

1 Sterlin’e satılmıştı

Sürekli zarar eden gazeteyi 2010’da Rus milyarder Alexander Lebedev 1 sterlinlik sembolik bedelle satın almıştı. Eski bir KGB ajanı olan Lebedev, medya grubunun yönetimini İngiliz vatandaşı olan oğlu Evgeny’ye bırakmıştı. Tirajı bir dönem 400 bini aşan The Independent, son dönemde 40 bin civarında satıyordu.

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gelişen haber üretim teknolojileri, gazetecilerin sorunları, medya ekonomisi ve gelir modellerine ilişkin gelişmeler Journo’nun öncelikli temaları.

E-Posta Aboneliği