Haber

İşitme engelliler için ilk podcast yayında: Deşifreden daha fazlası

ABD merkezli Vox Media’nın “More Than This” adlı yeni podcasti, görsel anlatımla desteklediği sesli içeriği, işitme engellilerin de deneyimleyebilmesini sağlıyor.

Yazar Danielle Prescod’un sunduğu “More Than This” adlı podcast, tutkularının peşinden gidip mesleklerini değiştiren, aralarında gazetecilerin de olduğu cesur ve yaratıcı insanların hikâyelerini anlatıyor.

Bu podcastle Vox Media, ses temelli bir içerik biçimini görsel bir deneyime dönüştürmeyi de deniyor. İlgili web sayfasına girildiğinde her programın içeriği “kaydırarak öyküleştirme” (scrollytelling) yöntemiyle etkileşimli bir şekilde aktarılıyor.

Vox’un haber ekibi tarafından değil, Vox Creative adlı içerik ajansınca üretilen More Than This, ABD merkezli bir kontörlü telefon şirketi olan Straight Talk Wireless’ın “markalı içeriği.” Planlanan 6 bölümden bugüne dek 5’i yayına girdi.

Bu podcastin erişilebilirliğini artırıp işitme engellilere de ulaşma fikri ise ilk bölümü çekerken ekibin aklına gelmiş. İlk bölüme konuk olan Mandy Harvey, müzik bölümünde okurken duyma yetisini kaybetmiş bir isim.

‘Sarmalayan deşifre’

Birçok podcast, deşifre metinlerini sunarak işitme engellilerin de bu içerikleri tüketebilmesini sağlamaya çalışıyor. More Than This ise bu çabayı deşifrenin ötesine taşıyarak podcastin farklı anlarındaki hisleri görsel bir dil ve etkileşimli bir arayüzle anlatmaya soyunan ilk büyük yapım. Bu yeni biçime, “sarmalayan deşifre” (immersive transcript) diyorlar.

More Than This’in özel sürümünde örneğin podcastteki kısa süreli sessizlikler de görselleştirilmiş. Yazılar bazen söylenen şarkıları tarif ederken anlatı çizimlerle destekleniyor. Amaç izleyiciyi veya dinleyiciyi öykünün merkezine yerleştirip onu içeri çekebilecek bir sunum yaratabilmek.

Yapım ekibinde mühendisler, grafik sanatçıları ve kullanıcı deneyimi tasarımcıları da var. Yeni görsel deneyimi, aralarında engelli aktivist JamiLee Hoglind’in de bulunduğu işitme engellilerden oluşan bir odak grubu test etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – PODCAST HABERLERİ

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten