Haber Video

Kadınlar özsavunma için Muay Thai öğreniyor

Muay Thai… Tayland’ta ortaya çıkan ve geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan bir dövüş sporu. Türkiye’de 1990’ların sonunda yasallaştı, 2006’da ise Türkiye Muay Thai Federasyonu kuruldu.

Bedensel ve ruhsal gelişime katkı sağlayan Muay Thai’ye Türkiye’de kadınlar özsavunma için de ilgi gösteriyor. İstanbul’da 11 kadın bir araya geldi ve bir sınıf oluşturdu. Amaçları hem zinde kalmak hem de savunma tekniklerini öğrenerek sokaklarda kendilerini daha güvende hissetmek.

Yaklaşık bir yıldır Muay Thai yapan Grafik Tasarımcı Gülay Tunç, bu sayede omuz, bel ve sırt ağrılarından kurtulduğunu söylüyor.

Önceleri politik nedenlerle başlayan Sağlık Uzmanı Bahar Gündüz ise, “Sokakları terk etmiyoruz desek de her birimiz sokakta kendimizi güvensiz hissediyoruz” diyor.

Muay Thai’yi “Kadının tam anlamı ile kendi kimliğini bulduğu branş” olarak tanımlayan Antrenör Baran Okan ise “Toplumda bu tür agresyonlu sporlar kadınlara tercih ettirilmez ancak kadınların doğasında var. Biz de sistemleştirip öğretiyoruz” diye konuşuyor.

Kamera: Özgür Söylemez
Montaj: Baran Bulut

Gülfem Karataş

Gülfem Karataş

2012 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Televizyon Haberciliği ve Programcılığı bölümünden mezun oldu. Bianet’te ve Star TV haber merkezinde staj yaptı. 2012 yılında IMC TV Mor Bülten’de muhabirlik/editörlük yaptı. 2014 yılında aynı kanalın haber merkezinde çalışmaya başladı. IMC TV’nin kapanması üzerine işsiz gazeteciler arasına katıldı.

E-Posta Aboneliği