Haber

Klasik müzik haberlerini sivil toplum fonlayacak

Klasik müziğin medyada yer alması ABD’de uzunca zamandır tartışılan bir konu ve birçok kültür sanat haberi gibi klasik müzik haberlerinin de yapım masraflarının fonlanmasında sorunlar var. The Boston Globe gazetesi pazartesi günü yaptığı açıklamayla klasik müzik haberlerinin masraflarını kâr amacı gütmeyen kuruluşların karşılayacağı yeni bir program başlatacaklarını duyurdu.

New York Times’ın haberine göre, San Francisco Conservatory of Music, the Rubin Institute for Music Criticism ve Ann and Gordon Getty Foundation isimli kuruluşlar Zoë Madonna’nın klasik müzik eleştirilerine devam edebilmesi için gazeteye 10 aylığına para ödeyecek.

Konsorsiyumun açıklamasına göre, yazılar ve Zoë Madonna’nın çalışma biçimi üzerindeki tasarruf ise tamamen gazetenin elinde olacak. Eleştiri Enstitüsü’nün Başkanı Stephen Rubin, Globe’un partnerliğinin diğer gazeteler için de zamanla model oluşturacağını umduğunu ifade etti.

Gazetenin editörlerinden Brian McGrory ise, proje aşamasında olası çatışmaları engellemek için çalışmalar yapıldığını, söz konusu anlaşmanın detaylı tartışmalar sonucunda ortaya çıkarıldığını söyledi.

E-Posta Aboneliği