Haber Yeni Medya

Mitinglere katılan kişi sayısını hesaplamak artık çok kolay

Siyasetçilerin birçoğu mitinglere katılan insanların sayısıyla ilgili yalan söylüyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin 45. Başkanı Donald Trump da bu kervana katılmakta geç kalmadı ve açık hava toplantılarında kişi sayısının nasıl hesaplanacağı tartışması yeniden alevlendi.

İtalyan siyasetinin önemli figürlerinden Silvio Berlusconi de Piazza San Giovanni’deki mitinglerinden birine 2 milyon kişinin katıldığını iddia etmişti. Oysa meydan bu sayının yarısını bile alamayacak kadar küçüktü.

Google Earth Pro ve kalabalık boyutlarına dair temel bir anlayış, Berlusconi ve daha birçok politikacının iddialarını doğrulama ve kalabalıkların boyutunu hesaplama konusunda yardımcı olabiliyordu. Bir Fransız geliştirici ise, bu işlemi çok daha hızlı hâle getirdi. Güney Fransa’nın Aix-en-Provence şehrinde yaşayan Anthony Catel, MapChecking adlı bir araç geliştirdi. Catel, Fransa Cumhurbaşkanı adayı François Fillon’ın kampanyasını takip ettikten sonra MapChecking’i kurmak için harekete geçtiğini söyledi.

Catel, aracı bir saat içerisinde geliştirdiğini belirtirken, programı oluştururken temel aracının ‘gazetecilerin ve okurların, siyasetçilerin saçmalamasını engellemek için kullanabileceği basit bir program oluşturmak’ olduğunu ifade ediyor.

Aracın aktifleştirildiği ilk iki günde, uygulamanın Google Haritalar API’sı üzerinde 40 bin işlem yapılmış. Catel, site verilerine göz atarken Bayonne Belediyesi’nin de aracını kullandığını fark ettiğini ifade ederken bunun belediyenin her yıl ev sahipliği yaptığı kutlamalar için kitle hesaplamasıyla ilgili olduğunu düşünüyor.

3 Adımda MapChecking kullanımı

Üstünde çalışacağınız bölgeyi harita üzerinde bulmak için öncelikle mapchecking.com web sitesine gidin. Soruşturmak istediğiniz alana bakın. Örneğin bu görselde, Trump’ın başkanlık yemin töreninin yapıldığı Washington, D.C.’deki alanı görebilirsiniz.
Kalabalığın bulunduğu alanın sınırları üzerindeki imleci tıklayın. MapChecking esnektir ve dikdörtgen National Mall’dan daha karmaşık alanlar seçebilir.
Artık kalabalığın yoğunluğunu tahmin etmeye hazırsınız.

Kaynak: Poynter

E-Posta Aboneliği