Haber

Metris’in önünde gazetecilere özgürlük eylemi

Fransa’dan gelen Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü delegasyonu, Şebnem Korur Fincancı ve Ahmet Nesin ile birlikte tutuklanan Erol Önderoğlu için tutuklu bulunduğu Metris Cezaevi önünde açıklama yaptı, tüm gazetecilerin derhal serbest bırakılmasını istedi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma amacıyla bir günlük nöbetçi yayın yönetmenliği yaptıkları için “Terör örgütü propagandası” suçlamasıyla tutuklanan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TiHV) Başkanı Prof. Şebnem Korur Fincancı, RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve Gazeteci-Yazar Ahmet Nesin için Metris Cezaevi önüne giderek, basın açıklaması yaptı.

Heyet adına konuşan RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire, Türkiye’de basına yönelik baskıları kınadı.

Başta Türkiye ve dünyadaki gazeteciler olmak üzere herkesin dayanışma göstererek, bu tutuklamalara tepki göstermesi gerektiğini söyleyen Deloire, “Arkadaşımız ve Türkiye Temsilcimiz olan Erol Önderoğlu ile birlikte tutuklu tüm basın emekçilerinin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi.

Delegeasyon heyeti içerisinde yer alan Uluslararası İnsan Hakları Temsilcisi Martin Prader ise tutuklama kararlarına tepki göstererek, dayanışma mesajı verdi.

Prader’in ardından Uluslararası Basın Enstitüsü’nün (IPI) Türkiye Ulusal Komitesi Başkanı Kadri Gürsel, Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) adına açıklama yaptı:
“Olmayan bir suçtan cezaevinde bulunuyorlar. Yasal bir gazetede bir günlüğüne sembolik anlamda yayın yönetmenliği yaptıkları için teröre destekle suçlanıyorlar. Bu basın özgürlüğüne saldırıdır. İnsan haklarına saldırıdır. İfade özgürlüğüne saldırıdır. Biz bu saldırıların Türkiye’ye verdiği zararı azaltmak için burada bulunuyoruz. Eğer bu arkadaşlarımızı cezaevine atanlar dayanışmayı ve basın özgürlüğü mücadelesini bu yolla yok etmek ve engellemek gibi amaç içindeyseler bilsinler ki bu mücadele daha da tırmanacaktır. Bunun kanıtı da buradaki mevcutiyemizdir, sizin mevcudiyetinizdir. Arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz”

GÖP açıklamasının ardından Önderoğlu’nun cezaevinden gönderdiği mektup okundu

Mektup şöyle:

“23 Haziran 2016

Metris Cezaevi

Türkiye, farklı rejimler altında gazetecilerini ve muhaliflerini baskı altında tutmayı, son dönemde, iktidar dışı tüm çevreleri de dâhil edecek şekilde yaygınlaştırdı.

Metris cezaevinde görebildiklerimiz ise basın, ifade ve kanaat özgürlüğüne inanan tüm demokrat, duyarlı meslektaş, hukukçu ve aktivistlerin birlikte etkili ses getirmiş olmaları oldu.

Temsilcisi olduğum RSF, ulusal ve uluslararası gazetecilik örgütleri, yazar kuruluşları ve genel hak hareketinin Türkiye’de gazeteciliğin yanı sıra hukukçular, akademisyenler ve muhalif siyasetçilerin baskı altında tutulmasına karşı gösterdikleri mobilizasyonu selamlıyorum.

Haklarımız için mücadelemizi, hapiste de olsa, sokakta da olsa beraber sürdüreceğiz.”

erol-mektup


Fotoğraf: Elif Ilgaz

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gelişen haber üretim teknolojileri, gazetecilerin sorunları, medya ekonomisi ve gelir modellerine ilişkin gelişmeler Journo’nun öncelikli temaları.

E-Posta Aboneliği