Haber

Epstein skandalı MIT Media Lab’i de vurdu: ‘Hiçbir şey olmamış gibi devam edemem’

Amerikalı medya uzmanı, blog yazarı ve internet aktivisti Prof. Ethan Zuckerman, MIT'deki bir etkinlikte... Fotoğraf: Knight Vakfı (Flickr/Creative Commons)
Bir dizi cinsel suçtan yargılanmayı beklerken intihar ettiği açıklanan Amerikalı milyarder Jeffrey Epstein’ın dünyanın en saygın medya araştırma kurumlarından MIT Media Lab’in direktörüne de para verdiği ortaya çıktı. Kurumun saygın profesörü Ethan Zuckerman istifa etti.

ABD mahkemesinin tespitine göre 577 milyon dolar serveti olan 66 yaşındaki Epstein, 10 Ağustos günü hücresinde ölü bulunmuş, adli tabip eski bankerin kendini asarak intihar ettiği sonucuna varmıştı.

Reşit olmayan kız çocuklarının da aralarında olduğu çok sayıda kişiye cinsel tacizde bulunmak, seks amaçlı insan kaçakçılığı ve kadın ticareti yapmakla suçlanan Epstein’a geçen ay savcılığın yönelttiği suçlamaların ardından iddialar arka arkaya geldi.

Birçok ünlü ve bilim insanı zan altında

ABD Başkanı Donald Trump, eski ABD başkanlarından Bill Clinton, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, İngiltere Kraliçesi İkinci Elizabeth’in ortanca oğlu Prens Andrew, oyuncular Woody Allen ve Kevin Spacey gibi ünlülerle Epstein’ın yakın ilişkileri sorgulandı. Bu süreçte bir dizi saygın bilim insanının da Epstein ile bağları ortaya çıktı.

Epstein’ın gölgesinin düştüğü son kurum, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) dâhilindeki Media Lab oldu. Medya laboratuvarındaki Yurttaş Medya Merkezi’nin yöneticisi olan Ethan Zuckerman dün istifasını açıkladı.

ABD’nin en ünlü medya akademisyenlerinden olan Zuckerman’ın istifası, MIT Media Lab Direktörü Joi Ito’nun geçen hafta bir açıklama yaparak Epstein’dan 2013 yılında para aldığını kabul etmesinin ardından geldi.

Ito, Epstein’ı laboratuvara davet ettiğini, ona ait “birçok” konuta gittiğini, vakıflarından para aldığını ve kontrolündeki teknoloji fonlarına yatırım yapmasına izin verdiğini açıklayıp özür dilemişti.

‘İlişkiyi gizleyerek kendi değerlerini ihlâl etti’

Zuckerman, istifa bildirisinde, “Benim grubum sosyal adalete ve marjinalize edilen bireylere odaklanıyor. Epstein ile çalışıp bu ilişkiyi gizleyerek kendi değerlerini ihlâl etmiş bir yerde böyle bir işe hiçbir şey olmamış gibi devam etmek zor” dedi.

Zuckerman, ekibini ve çalışmalarını, MIT içindeki bir başka oluşuma taşıyabileceğini ekledi.

Kendisini “bilim hayırseveri” diye tanıtan Epstein’ın, bilim insanlarına ve projelerine yılda 20 milyon dolar bağışladığı bildirilmişti.

Boston Globe’un haberine göre Epstein’ın MIT’e bağışladığı miktar ise en az 200 bin dolar.

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gelişen haber üretim teknolojileri, gazetecilerin sorunları, medya ekonomisi ve gelir modellerine ilişkin gelişmeler Journo’nun öncelikli temaları.