Haber

Mobile Film Festivali katılımcılarını bekliyor

Bu sene on üçüncüsü düzenlenecek olan ve düşük bütçeli yapımları cesaretlendirmesiyle öne çıkan Mobile Film Festivali katılımcılarını bekliyor. Mobilefilmfestival.com adresi üzerinden film yollanarak katılınabilen yarışma için son başvuru tarihi ise 9 Ocak 2018.

Festival hakkında

On üçüncüsü düzenlenen ve uluslararası online bir kısa film festivali olan Mobile Film Festivali, 1 cep telefonu, 1 dakika, 1 film ilkesi üzerine kurulu. 2017 yılında festival, 1 ayda 11 milyon izleyici sayısına ulaşmış, 62 ülkeden katılan 756 film içinden 51 film seçilmişti.

Deniz İnceoğlu’nun haberine göre film formatı konusunda ise festivalin bir kısıtlaması yok: Tek planlı, kurgulanmış, duraksamalı canlandırma (stop-motion), özel efektli. Harici ses kayıt cihazları ya da cep telefonu aracılığıyla ses kaydı yapılabiliyor.

Filmlerde kullanılan müziklerin tümü telif hakkı bulunmayan müziklerden oluşması şartı bulunan festival ayrıca ekonomik güçlükleri ortadan kaldırmayı ve herkese erişilebilirlik sağlamayı amaçlıyor. Bu nedenle de festivale cep telefonuyla çekilen bir dakikalık kısa filmlerle başvurulabiliyor ve katılım herkes için ücretsiz. Her katılımcı istediği sayıda film yollayabiliyor. Festivalin amaçlarından bir diğeri de genç yetenekleri keşfedip onları burslarla ödüllendirmek.

Burslar ve ödüller

Festival jürisi yönetmen, oyuncu ve sinema endüstrisi profesyonellerinden oluşurken, festivalin azananları da şu şekilde ödüllendiriliyor: 1 adet 66 000 TL değerinde, Uluslararası Büyük Ödül, 2 adet 13 000 TL değerinde senaryo ve sahneleme ödülü

Bu ödüller dışında, en iyi kadın ve en iyi erkek oyuncu ödüllerinin sahipleri, yine festival jürisi tarafından belirlenecek. Jüri dışında verilen ödüller ise İzleyici ödülü, Senscritique  ve Digital Jüri ödülü olarak belirlendi.

Geçtiğimiz yıllarda festivalde ödül alan bazı filmler ise şöyle: No Sense , Fransız Büyük Ödül, 2016; Soupe , Uluslararası Büyük Ödül, 2017; I love London , Fransız Büyük Ödül, 2017; Empathy , Özel Seçki, 2017. 

Festivalle ilgili detaylı bilgiye festivalin web sitesinden, Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarından ulaşılabiliyor.

E-Posta Aboneliği