Haber

Mustafa Kuleli EFJ yönetim kuruluna en yüksek oyla seçildi

320 binden fazla gazeteciyi temsil eden ve kıtanın en büyük gazeteci organizasyonu olan Avrupa Gazeteciler Federasyonu’nun (EFJ) genel kurulu Estonya’nın başkenti Tallinn’de yapıldı. 44 ülkeden 70 gazetecilik örgütünün temsil edildiği kongrede, Journo Yayın Yönetmeni ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) yöneticisi Mustafa Kuleli en yüksek oyu alarak yönetim kuruluna seçildi.

14 adayın yarıştığı seçimde yeni yönetime yedi isim girdi:

Mustafa Kuleli (Türkiye) – 113 Oy
Marijana Camovic (Karadağ) – 96 Oy
Martine Simonis (Belçika) – 91 Oy
Anna Del Freo (İtalya) – 83 Oy
Yannis Kotsifos (Yunanistan) – 82 Oy
Joachim Kreibich (Almanya) – 79 Oy
Sergiy Tomilenko (Ukrayna) – 63 Oy

Başkanlık yarışında ipi göğüsleyen ise mevcut Başkan Mogens Blicher Bjerregård oldu. Anna Del Freo’nun 59 oyuna karşılık 92 oyla yeniden seçilen Danimarkalı Bjerregård, üç yıl daha bu görevi sürdürecek.

Teşekkür konuşmasında gazeteciliğin geleceğinden umutlu olduğunu belirten Kuleli, Türkiye’de gazetecilerin basın özgürlüğüne yönelik siyasi baskıların yanı sıra dijital dönüşüm gibi çok sayıda zorlukla aynı anda mücadele etmek zorunda olduğunu belirtti.

‘Gazeteciliğin güçlenerek büyümesini sağlayacağız’

Gazetecilerin çok boyutlu bu tehditlerle başa çıkabilmesi için Türkiye’de sendikayı genç, dinamik ve dijitale ağırlık veren bir kimliğe kavuşturduklarını vurgulayan Kuleli, sekiz medya kuruluşunda toplu sözleşme yaptıklarını ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için çaba harcamaya devam ettiklerini ifade etti.

Kuleli konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Bir gazeteci ve sendikacı olarak Türkiye’de edindiğim benzersiz deneyimin EFJ’ye de etkin bir katkı sunacağına yürekten inanıyorum. Bu dönemde Avrupa’daki medya kuruluşları arasında daha sıkı bir dayanışma yaratmak için çalışacağız. Teknoloji devlerinin getirdiği yeni zorluklar karşısında gazetecilerin mesleki kapasitelerini artıracağız. Basın özgürlüğü savunusundan dijital eğitimlere dek Avrupa’nın her ülkesinde yoğun programlar uygulayacağız. Avrupa gazeteciliğinin sadece hayatta kalmasını değil, güçlenerek büyümesini sağlamak üzere EFJ’nin sarf ettiği değerli çabalarda önemli bir rol oynayacağıma dair güvenim tam.”

Mustafa Kuleli kimdir?

1985, İzmir doğumlu. Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. Türkiye medyası için basılı, görsel ve dijital alanda çalıştı. 2013’teki Gezi eylemleri sırasında Türkiye Gazeteciler Sendikası’na yönetici seçildi ve 28 yaşında ülkenin en genç sendika yöneticisi oldu. Şubat 2014’te fiziksel saldırıya uğradı ancak olay aydınlatılamadı. Sendikal faaliyeti nedeniyle işten atıldıktan sonra tüm zamanını TGS’ye vermeye başladı. 5N1K1Sendika kampanyası ile Sendika’nın yeni imaj, dil ve söylemini geliştirdi. Gazetecilerin medyası Journo’yu ve yeni medya becerilerine odaklanan TGS Akademi’yi kurdu. 2019 yılında Avrupa Gazeteciler Federasyonu’nun (EFJ) yönetim kuruluna seçildi.

Etiketler
Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gelişen haber üretim teknolojileri, gazetecilerin sorunları, medya ekonomisi ve gelir modellerine ilişkin gelişmeler Journo’nun öncelikli temaları.

E-Posta Aboneliği