Haber

New York Times Twitter’ı mürekkeple buluşturacak

New York Times, dijital ve basılı mecranın füzyonundan oluşan inovatif formatıyla, dijital dönemin basılı gazetesini yaratma yolunda önemli bir adım atıyor.

Basılı yayınların özellikle de basılı gazetenin biteceği söylentisi, son yılların en popüler konu başlıklarından biri. Dijital yayıncılığa kafa yoran dünyanın en prestijli gazetelerinden New York Times, dijital ile basılı mecrayı bir arada sunacağı bu yeni formatta, yazarların tweet zincirlerine basılı versiyonda kendilerine özel bir sayfayla yer verecek.

Twitter, anlık haberleşmeye izin veren yapısı, kolay kullanılabilirliğı ve yaygınlığı sayesinde gazeteciler için daha ilk günden itibaren oldukça ilgi çekici bir mecra oldu. Birçok gazeteci, basılı ve çevrimiçi mecralardaki ‘resmi’ yazılarına ek olarak, Twitter’dan da paylaşımlarda bulunuyor. Dünyada en popüler örnekler arasında New York Times’tan Maggie Haberman ve Rukmini Callimachi gösterilebilir.

Twitter’daki kıymetli içerik basılı versiyona entegre ediliyor

Basılı mecrada yer sıkıntısı, web sitesinde de arama motoru optimizasyonu gibi kaygılarla yer verilemeyen ön istihbaratlar, ek bilgiler, derinlemesine analizler son yıllarda yazarların Twitter hesaplarında kendilerine yer bulabiliyor ve ciddi etkileşim de alıyor. New York Times, bu kıymetli içeriği basılı versiyona entegre etmenin bir yolunu bulmuş gözüküyor.

Geçtiğimiz günlerde A2 ve A3 sayfalarının yeni formatlarını duyuran New York Times, ünlü gazetecilerinin tweet zincirlerine de bu sayfalarda yer verecek. A2 ve A3 sayfaları, gazetenin ana sayfasının arkasındaki ilk iki sayfaya verilen isim. Bu sayfaları bir derginin ilk iki iç sayfası gibi düzenleyen gazete, köklü bir format değişikliğine gitmiş oldu. A2 ve A3 sayfaları, gazetecilerin tweet zincirlerine ek olarak, daha önce gazetede hiç yer almamış şu bölümleri içeriyor:

  • Inside The Times: Times haber ekibinin çalışmalarına dair kamera arkası bilgiler
  • On This Day In History: Aynı tarihli eski bir NYT manşetinin hatırlatılması
  • Spotlight: Times gazetecileriyle röportajlar
  • The Conversation: NYTimes.com’da yer alan popüler postlar
  • Of Interest: O günkü gazetede yer alan dikkat çekici bulgular
  • Quote Of The Day: Özlü sözler, düşünürlerden, yazarlardan, siyasetçilerden, sanatçılardan alıntılar
  • Here To Help: Günlük yaşama dair pratik tavsiyeler, film ve teknoloji tavsiyeleri
  • Mini crossword puzzle: Küçük bir kare bulmaca

NYT sorumlu yazı işleri müdürü Dean Baquet, A2 ve A3 sayfalarının yeni formatı ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Times, basılı gazetenin çok ötesine geçen bir evrene sahip. A2 ve A3 sayfalarımızı, okurlarımıza bu geniş evrenin varlığını hissettirecek bir şekilde yeniden formatlamış olmamızdan gurur duyuyoruz. Basılı mecrada yatırımlarımız ve yeniliklerimiz sürecek. Bu yeniden-tasarım, djital dönemin basılı gazetesini yaratma yolunda önemli bir adım.”

Kaynak: Nieman Lab

E-Posta Aboneliği