Haber

Oğuz Haksever yanlışlıkla ‘canlı teyit’ yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yassıada ziyaretinin haberini sunan NTV spikeri Oğuz Haksever’in mikrofonu açık unutuldu. Erdoğan Yassıada’ya “yaslı ada” denmesi gerektiğini söylerken arka planda Haksever’in “Ne yaslı ada be! Canına okumuşsun” sözleri duyuldu. Haksever ve NTV kaza kurbanı olsa da, dünyada son dönemde birçok yayıncı “canlı teyit” formatını yeni bir yayın formatı olarak kullanıyor.

NTV televizyonunun bugünkü öğle bülteni sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yassıada ziyareti haberine de yer verildi. Videoda Erdoğan’ın “Yassıada demiyorum, yaslı ada diyorum” dediği bölüm ekrana geldikten hemen sonra arka planda bir erkek sesi duyuldu. Mikrofonu açık unutulan sunucu Oğuz Haksever’in “Neresi yaslı ada be! Canına okumuşsun” sözleri yayına yansıdı.

Haksever, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Buradaki kastıma açıklık getirmek zorunda hissediyorum. Yassıada’daki düzenlemelerin, bence ‘Bu çok önemli mekanda olması gereken hüzün havasını’ yansıtmadığı kanaatine sahibim. Sayın Cumhurbaşkanı’nın o sözlerini duyunca kendi kendime söylenirken ‘… okumuşsunuz’ dememe rağmen durum ses masasından fark edilince sesimi hemen kıstıklarında son bölüm ‘okumuşssun’ diye yayına çıkmıştır. Aslında tepkim projeyi hazırlayanlara yöneliktir.”

Canlı teyit nedir?

Bugün sosyal medyada gündem olan bu olay elbette bir kaza eseriydi. Buna karşın siyasetçilerin sözlerini canlı yayın sırasında teyit etmek ve gerektiğinde izleyiciyi doğru bilgilendirmek için araya girmek dünyada son dönemde giderek yaygınlaşan bir format haline geliyor.

Son olarak 1 Mayıs’ta ABD’de Senato Adalet Komisyonu Başkanı Lindsey Graham’ın katıldığı bir oturumu yayınlayan MSNBC televizyonu ilginç bir “canlı teyit” gerçekleştirmişti. Yayın sırasında Graham, ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya arasında seçim kampanyası döneminde gizli bir işbirliği olmadığının Adalet Bakanlığı soruşturmasında kanıtlandığını öne sürdü.

Bunun üzerine MSNBC ekranı ikiye bölüp sunucular Brian Williams ve Nicole Wallace’ı da ekrana getirdi. Graham’ın konuşması ekranın bir yanında devam ederken, araya giren Williams şunları söyledi: “Bunu çok isteyerek yapmıyoruz, ender yaptığımız bir şey. Ama Senato Adalet Komisyonu Başkanı’nın az önce söylediği, gizli işbirliği olmadığının Müller soruşturmasında kanıtlandığı ifadesi doğru değil. Gizli işbirliği meselesinin soruşturmaya konu edilmediği raporda belirtilmişti.”

TV, web, mobil uygulama…

Digital Trends’de 2 Mayıs’ta yayımlanan bir habere göre televizyonda “canlı teyit” yılın dijital akımlarından birini oluşturuyor.  Örneğin CNN son dönemde bu formatı ünlü sunucularıyla sık sık kullanıyor.

Televizyon dışında da “canlı teyit” yaygınlaşıyor. Washington Post gazetesi, Trump’ın yemin töreni konuşmasını web sitesinde canlı teyitle beraber yayınlamış, her bir cümlesinin gerçeği ne kadar yansıttığını delilleriyle ortaya koymuştu. Aynı işlevi gören FactStream gibi mobil uygulamalar da var.

Journo

Journo

Yeni nesil gazetecilik sitesi. Gelişen haber üretim teknolojileri, gazetecilerin sorunları, medya ekonomisi ve gelir modellerine ilişkin gelişmeler Journo’nun öncelikli temaları.