Haber

Pulitzer ödülleri sahiplerini buldu, en büyük kazanan yerel gazetecilik

Dünyanın en saygın gazetecilik yarışması sayılan Pulitzer Ödülleri’nde kazananlar açıklandı. Büyük ödülü, ABD’nin Florida eyaletinde yayımlanan South Florida Sun-Sentinel gazetesi, bir lisede yaşanan katliamın öncesinde ve sonrasında yetkililerin yaptığı ihmalleri ortaya koyan haberleriyle kazandı. Cemal Kaşıkçı haberleriyle finale kalan Washington Post ise büyük ödülü alamadı.

2019 Pulitzer Ödülleri dün New York’taki Columbia Üniversitesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Üniversite, gazete yayıncısı Joseph Pulitzer’in vasiyeti ve bağışıyla 1917’de kurulan ve ABD’de yılın en büyük habercilik işlerine verilen ödüller için organizasyonu o günden beri sürdürüyor.

21 kategori arasında büyük ödül sayılan Kamu Hizmeti dalında bu yılki altın madalyanın sahibi, South Florida Sun-Sentinel gazetesi oldu. Florida’nın Parkland şehrindeki Marjory Stoneman Douglas Lisesi’ne 14 Şubat 2018’de otomatik silahla gelen eski bir öğrenci 17 öğrenci ve eğitimciyi öldürdükten sonra yakalanmıştı. Gazete, polisin ve okul yetkililerin katliamdaki ihmallerini ortaya koyan bir dizi haber yayımlamıştı.

Cemal Kaşıkçı haberleri finale kalmıştı

Kamu hizmeti dalında, geçen yıl İstanbul’daki Suudi Arabistan başkonsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı’ya dair haberleriyle Washington Post ve Meksikalı göçmen ailelerin ABD’de zorla birbirlerinden ayrılmasını konu alan haberleriyle de ProPublica finale kalmıştı.

Pulitzer Ödül Kurulu’nda yer alan Poynter Başkanı Neil Brown şunları söyledi: “Finalistlerin işleri de dâhil olmak üzere bu yılki ödüllerde görülen, güçlü bir şeffaflık gazeteciliğidir. Gazeteciler kötü yasaların değişmesine, yerel liderlerin çocuklarımızın güvenliğinden sorumlu tutulmasına ve uzak yahut yakın olsun gerçekleşen korkunç suistimal ve adaletsizliklere dikkat çekilmesine yardımcı olurlar. Gazetecilerin doğrudan tehdit altında olduğu, haber şirketlerinin yaptıkları hayati işi devam ettirecek mali kaynakları bulabilmek için eskisinden çok daha fazla çalışmak zorunda kaldığı günümüzde bu durum daha da ilham verici.”

Pulitzer Ödülleri kazananlar listesi

2019 Pulitzer Ödülleri’nde bu yıl diğer dalların kazananları ise şöyle:

* Son dakika haberciliği: Tree of Life sinagogunda gerçekleşen katliamı konu alan haberleriyle Pittsburgh Post-Gazette.

* Araştırmacı gazetecilik: Hastalarına 30 yıl boyunca cinsel suistimalde bulduğu ortaya çıkan jinekolog hakkındaki haberleriyle Los Angeles Times’dan Harriet Ryan, Matt Hamilton ve Paul Pringle.

* Açıklayıcı gazetecilik: ABD Başkanı Donald Trump’ın kendi açıklamalarıyla çelişen vergi kayıtlarını ortaya çıkaran 18 aylık araştırmayla New York Times’dan David Barstow, Susanne Craig ve Russ Buettner.

* Yerel habercilik: Louisiana eyaletinin yargı sistemindeki ayrımcı uygulamaları ele alan haberleriyle The Advocate of Baton Rouge gazetesi.

* Ulusal gazetecilik: ABD Başkanı Donald Trump’ın kendisiyle ilişki yaşadığını iddia ettiği kadınlara yaptığı “sus payı” ödemelerini ortaya çıkaran Wall Street Journal.

* Uluslararası gazetecilik: Yemen’deki savaş suçlarını ele alan haberleriyle AP’den Maggie Michael, Maad al-Zikry ve Nariman El-Mofty. Ayrıca Wa Lone, Kyaw Soe Oo ve Reuters’dan bir ekip de Myanmar’daki Rohingya Müslümanlarına yönelik katliamlarla ilgili haberleriyle bu ödülü paylaştı.

* Feature (İnceleme, özel içerik) yazımı: New York’ta yaşayan Salvadorlu göçmenlere dair bir dizi yazısıyla ProPublica’dan Hannah Dreier.

* Yorum: Missouri eyaletindeki yoksulların hapiste geçirdikleri süre yüzünden devlete borçlu çıkarılmasını konu alan köşe yazılarıyla St. Louis Post-Dispatch gazetesinden Tony Messenger.

* Eleştiri: Hükümet ve Amerikalı olmak konulu kitaplara dair eleştirileriyle Washington Post’tan Carlos Lozada.

* Editöryel yazım: ABD’deki ırklar arası fay hatlarını ortaya koyan yazılarıyla New York Times’dan Brent Staples.

* Karikatür: Trump yönetimindeki “yalanlara, ikiyüzlülüğe ve kargaşaya” dikkat çeken eserleriyle serbest karikatürist Darrin Bell.

* Son dakika haberi fotoğrafçılığı: Güney ve Orta Amerika’dan ABD’ye yol alan göçmenlerin acil sorunlarıyla ilgili görsel anlatımıyla Reuters fotoğrafçıları.

* Feature fotoğraf: Yemen’de savaş sırasında yaşanan açlıkla ilgili fotoğraflı hikâye anlatıcılığı ile Washington Post’tan Lorenzo Tugnoli.

* Özel ödül: Silahlı bir kişinin haber merkezine gidip beş gazeteciyi öldürdü dakikalarda yayına devam eden Capital Gazette ve geçen yıl hayata gözlerini yuman sanatçı Aretha Franklin de özel ödüle layık görüldü.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – TÜRKİYE GAZETECİLER CEMİYETİ 2018 BAŞARI ÖDÜLLERİ AÇIKLANDI

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gelişen haber üretim teknolojileri, gazetecilerin sorunları, medya ekonomisi ve gelir modellerine ilişkin gelişmeler Journo’nun öncelikli temaları.