Haber

Robotun yaptığı haber insanın yaptığı haber kadar güvenilir bulundu

Robot gazeteciler insan gazetecilerin yerini alacak mı? Amsterdam Üniversitesi İletişim Bilimleri Bölümü kolları sıvadı ve geleceğin gazeteciliğine ışık tutacak bir araştırma yaptı. Sonuç çarpıcı: Robot yapımı, insan yapımı ve karma içerikler eşit derecede güvenilir.

Journalism adlı dergide yayınlanan “Haber merkezinde algoritmalar?” başlıklı araştırma için robotun hazırladığı, sadece insanın hazırladığı ve insanın robot yardımıyla hazırladığı içerikler 300 kişiye okutuldu. Sonuçta otomasyona bağlı gazeteciliğin neredeyse insan yapımı gazetecilik kadar güvenilir olduğu ortaya çıktı. Hatta, spor haberlerindeki robot içerikler insan yapımı haberden az bir farkla da olsa daha güvenilir olarak algılandı. Ekonomi haberlerinde ise hiçbir fark gözlemlenmedi.

Ajanslar robot gazeteciliğe çoktan geçti

Hâlihazırda birçok haber merkezi algoritmaları içerik üretmek için kullanıyor. The Associated Press (AP), Reuters, Forbes, Los Angeles Times, and ProPublica bunlardan sadece birkaçı. Haber üretimi açısından bakınca, robot gazetecilik pratik ve maliyet yükünü hafifleten bir formül olabilir.

Gelecek: Karma gazetecilik

Karma gazeteciliğin büyük bir potansiyeli olduğuna dikkat çeken araştırmacılar, algoritmalar yardımıyla gazetecilerin rutin işlerden kurtulabileceğini ve otomosyona bağlı içeriği zenginleştirmek için daha fazla vakit bulabileceklerini söylüyor. Araştırmacılar, algoritmaların haber kalitesini arttıracağı, büyük veri analizini kolaylaştıracağı ve sahte haberle mücadele için de uygun platformu hazırlayacağı görüşünde.

Karma gazetecilik robotların insanının yerine geçeceği görüşünden ziyade, insanı tamamlayacağı görüşüne dayanıyor.

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği