Haber Yeni Medya

Rusya İnternet’e ayar çekmeye hazırlanıyor

Kremlin’in yeni siber güvenlik doktrini İnternet özgürlüklerini daha da kısıtlayacak.

Batılı hükümetlerin ve eski ‘demir perde’ ülkelerinin enformasyon savaşı yürütmek ve siber saldırılar düzenlemekle suçladığı Rusya, yeni siber güvenlik doktriniyle ülke içinde İnternet denetimini daha da arttıracak. Yeni doktrin, hükümetin ‘İnternet’in Rusya segmentini kontrol edebilecek ulusal bir sistem kurmasını’ talep ediyor.

Bir benzeri 2000 yılında hazırlanan doktrinin bu yeni versiyonu Başkan Vladimir Putin tarafından imzalanmasının ardından 6 Aralık’ta yürürlüğe girdi. 17 sayfalık belge, genel olarak Rus hükümetinin enformasyonel alanda gördüğü tehditleri özetliyor ve bu tehditlere karşı alınacak önlemleri sıralıyor.

Doktrinin önemli bir kısmı ‘terörist örgütlerin’ propaganda faaliyetlerinin önlenmesi, İnternet üzerinden örgütlere personel toplamasının engellenmesi, propagandaya karşı propaganda yapılması ve ülke içindeki bilgisayarların siber-casusluk ve siber-suçlardan arındırılmasına ayrılmış.

Rusya’daki İnternet’in mevcut kısıtlı ve yasaklı yapısının daha da kötüleşebileceği endişesi uyandıran doktrinde ayrıca ‘manevi ve ahlâki değerler’ vurgusu da öne çıkıyor. Buna göre, son zamanlarda özellikle Rus gençlerini hedef alan ve onların ‘geleneksel Rus manevi ve ahlâki değerlerini’ zayıflatmaya yönelik faaliyetlerin arttığı belirtiliyor ve gerekli önlemlerin alınması gerektiği vurgulanıyor.

Rusya-Çin el ele

Bu ayın başında, Rus İnternet ve siber-güvenlik uzmanı Andrei Soldatov, Rus hükümetinin yeni ve mevcuttan daha güçlü bir İnternet filtresi inşa etmek için Çin ile aktif bir işbirliği içerisinde olduğunu ifade etmişti. Soldatov, bu yeni sistemin, Rusya ve Çin’deki tüm online enformasyon akışını gözetleme ve filtreleme amacı taşıdığı öne sürmüştü.

Kaynak: Radio Free Europe/Radio Liberty