Haber

Bu siteye yorum yazmak sınava tabi

Norveç kamu yayın kuruluşunun teknolojilerini mercek altına alan NRKbeta sitesi, içeriklerine yorum yapmak isteyenleri önce küçük bir sınava tabi tutarak metni okumayanları yahut tek amacı manipülasyon olanları engelliyor.

Nieman Lab’in haberine göre site okuyucularından -bazı makalelerin altına yorum göndermelerine izin vermeden önce- kısa bir ‘anlama quizi’nin başarıyla yanıtlamasını şart koşuyor. Haberi yazan Joseph Lichterman’a göre amaç “yorumcuların hikâyeyi tartışmadan önce okuduğundan emin olmak.”

NRKbeta.no yetkilileri ise bu özelliğin diyalogların nezaketini geliştirdiğini ve deneyin iyi performans göstermeye devam etmesi durumunda tüm içeriklere quiz ekleyebileceklerini ifade ediyor.

Yorumlarda erkek egemenliğini kırması bekleniyor

NRKbeta’nın ortaya koyduğu çözüm her ne kadar taze görünse de aslında çözmeye çalıştığı sorun interaktif web’in tarihi kadar eski. Dünyanın her yerinde forumların ve sosyal platformların içerik kalitesini yükseltmek için bir mücadele veriliyor. Tacize kadar varan kalitesizleşmeye karşı sitenin bu adımı önemli bulunurken, özellikle de taciz ve rahatsız verme amaçlı yorumların engellenmesi konusunda bu uygulama bir aşama olarak görülüyor.

Sitenin okur temsilcisi Elizabeth Jensen, geçen yaz site okurlarının %52’sinin erkek olduğunu, bu neredeyse dengeli orana rağmen yorumcuların %83’ünün erkek olduğunu belirtiyor. Sitenin bu adımının ne kadar kalıcı ve etkili olacağı ise tartışmalı. Cevabı zaman verecek.

E-Posta Aboneliği