Haber

Genç gazetecilerin de katılabileceği 25 bin TL ödüllü proje yarışması: Konu sürdürülebilir gelecek

Almanya’nın Türkiye Büyükelçiliği, “Sürdürülebilir Bir Dünya için Genç Fikirler Aranıyor!” üst başlığını taşıyan bir proje yarışmasını duyurdu. Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir kalkınmayı hedeflediği 17 alan arasında basın özgürlüğünü kapsayan bir kategori de var. 15-35 yaş arası katılımcılar arasından birinci seçilen proje 25 bin TL ödül kazanacak.

“Sürdürülebilir bir gelecek hayal ediyorsan; yaratıcı bir ürün, bir fikir, bir proje veya bir sosyal girişim önerin varsa, ödüllü Sürdürülebilirlik Proje Fikri Yarışması senin için!” Resmi internet sitesinde bu ifadeyle duyurulan yarışmaya, uygun şartları sağlayanlar tek kişi veya ekip olarak katılabiliyor.

BM’nin sürdürülebilir kalkınma için küresel amaçlar olarak açıkladığı 17 kategori arasında; “barış, adalet ve güçlü kurumlar” da var. Bu kategorideki “bilgiye kamu erişiminin sağlanması ve temel özgürlüklerin korunması” maddesi, basın özgürlüğü konusunu da kapsıyor.

“Gençlerde sürdürülebilirlik, ekip çalışması, proje geliştirme, sorun çözme, liderlik, sorumlu vatandaşlık bilinci geliştirmek; sürdürülebilir kalkınma ajandasında gençler kanalıyla alternatif çözüm yolları yaratılmasına destek olmak ve yaratıcı bir ürün, sosyal bir girişim veya sürdürülebilir bir proje fikri geliştirilmesine yardımcı olmak” amacını taşıyan projeler bu kapsamda yarışacak.

Duyuruya göre, 1 Mayıs’a kadar sürecek başvuruların ardından projelerini gerçekleştirmeleri için birinciye 25 bin TL, ikinciye 20 bin TL, üçüncüye 15 bin TL para ödülü verilecek.

 

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten