Mobil

Telefon görüşmesi kaydetme: En iyi röportaj kayıt uygulamaları

Telefonda yapılan röportajları kaydetmek için akıllı telefonlarla birlikte gelen yeni alternatifler var. Android telefonlarda röportaj kaydetmek için kullanılabilecek en iyi uygulamaları derledik.

Çoğu gazeteci telefon röportajlarını hoparlörle yapıp, ikinci bir telefon veya ses kaydedici ile kayıt altına almayı tercih ediyor. Cep telefonlarına takılmak üzere bu iş için tasarlanmış cihazlar da var (mesela Olympus TP-8).

Akıllı telefonlar bu işi kendisi yapabilecekken ikinci bir cihaz kullanılmasının hâlâ bu denli yaygın olmasının altında iki neden yatıyor: 1) Düzgün çalışan bir uygulama bulmak zor. Özellikle iOS’un mahremiyet önlemleri gereği iPhone’larda birçok kısıtlama var. 2) Çoğu uygulama yüksek ücretler talep ediyor.

Bu yüzden doğru uygulamayı bulmak önemli. iOS’taki son kısıtlamalar, konferans görüşmeleri haricindeki kayıtları imkansız kılıyor. App Store’a bakınca yalnızca “Call Buddy” adlı Türkiye çıkışlı ücretli uygulamanın bunu baştan kabul ettiğini ve Türkçe destek verdiğini görüyoruz. Bu yüzden telefon görüşmelerini kaydetmek için Android daha uygun bir mobil platform.

Android’de telefon görüşmesi kaydetme uygulamaları

1. Cube Call RecorderACR

Birçok açıdan Android’deki en iyi kayıt uygulaması. Telefonun yanı sıra Skype, Viber, Whatsapp, Hangouts, Facebook, Telegram ve daha birçok uygulama üstünde yaptığınız röportajlarınızı kaydedebilirsiniz. Ses kalitesi yüksek, üstelik temel özellikler ücretsiz. SD karta kayıt gibi ek özellikler için ise ücretli premium versiyonu var.

2. Automatic Call Recorder

Kaydettiğiniz telefon görüşmelerine not eklemek ve Dropbox gibi bulut uygulamalarda yedeklemek gibi röportaj sonrasında işinize yarayacak faydalı özellikleri olan bir uygulama. Reklamla desteklendiğinden ücretsiz. Ancak App Store’da dört yıldız almasına bakıp aynı uygulamayı iPhone’da hiç indirmeyin, çünkü iOS versiyonunun kredi kartından habersiz para çektiği gibi şikayetler var.

3. Call Recorder S9

Özellikle Samsung Galaxy S9 serisi için optimize edilmiş, sağlam bir dosya yönetim sistemi sunan bir başka ücretsiz uygulama. Bu uygulama da diğer ikisi gibi kullanıcılardan ortalamada en az dört yıldız almış durumda. Bu arada, Android’in son sürümlerinde Google’ın karşıdan gelen aramaların otomatik olarak kaydedilmesine izin vermediğini hatırlatmak gerekiyor.

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği