Haber

‘Anketler yalan söylüyor’ diyen Trump, taraftarlarına yeni TV kanalları önerdi

Trump son olarak 5 Mart'ta Fox News'da sunucular Bret Baier ve Martha MacCallum'ın konuğu olmuştu. Fotoğraf: Shealah Craighead/Beyaz Saray
Fox News, 3 Kasım’daki seçim öncesinde ABD Başkanı Donald Trump’ı, Demokrat rakibinin çok gerisinde gösteren anketlere yer verdi. Trump, “yandaş” denilen bu televizyonu bu yüzden bir kalemde sildi ve taraftarlarına başka kanalları önerdi.

Donald Trump, seçimlere dört ay kala, ABD tarihinin anketlerde en fazla geriye düşen başkanı durumunda. Son anketlere göre Demokratların adayı Joe Biden ülke çapında 11 puan farkla önde.

ABD seçim sistemi nedeniyle ulusal çaptaki anketlerden daha da önemlisi, Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında gidip gelen kritik eyaletlerdeki durum. Anketler bu eyaletlerin altısında da Biden’ı Trump’ın önünde gösteriyor.

Bu anketlerden birini, CNN gibi “Demokrat eğilimli” diye nitelenen televizyon kanallarından biri olan CNBC yaptırdı. Biden’ı altı kritik eyalette önde gösteren bu ankete önceki gün Fox News sunucusu Eric Shawn da programında yer verdi.

Aşırı sağcı OANN’ı önerdi

Yıllardır Trump’ı destekleyen Fox News bu program nedeniyle ABD Başkanı’nın tepkisini çekti. Kanalı, Cumhuriyetçiler sandığa gitmesin diye yapılan “sahte anketlere” yer vermekle suçlayan Trump, “GERÇEK anketlerde öndeyiz” diye tweet attı.

“Hafta sonu akşamları Fox News en kötü kanal oluyor. CNN ve CNBC’nin sularına giriyorlar” ifadesini kullanan Trump, taraftarlarına bundan böyle One America News Network (OANN) ve Newsmax kanallarını izlemelerini de tavsiye etti.

Özellikle OANN, yalan haberlere bol bol yer vermesiyle tanınan bir kanal. Sıkı bir Trump destekçisi olan bu televizyon, “aşırı sağcı” diye niteleniyor ve komplo teorilerine de yer veriyor. Newsmax da ABD’de muhafazakâr medyanın yükselen kuruluşlarından.

Trump’ın 2016’da Hillary Clinton’a karşı seçimi kazanmayı beklemediği, kampanyası sırasındaki tüm yatırımını daha fazla para kazanmak amacıyla yaptığı yazılmıştı. Aslında Trump’ın kafasında bir medya imparatorluğu kurma fikri olduğu da iddia edilmişti.

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten