Haber

Türkiye medyaya en az güvenilen Avrupa ülkelerinden

Avrupa Birliği’nin resmi kamuoyu araştırması olan Eurobarometer’in güncellenen verilerine göre Türkiye, kıtada medyaya en az güven duyan ülkelerden biri olmayı sürdürüyor. Türk vatandaşlarının sadece yüzde 27’si medya kuruluşlarına güvendiğini söylüyor.

Avrupa Komisyonu adına 1973’ten beri yapılan Eurobarometer’in “Bahar 2019” dönemini kapsayan 91. raporu bugün yayımlandı. Rapor, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin yanı sıra Türkiye dâhil beş aday ülkeyi de içeriyor.

TNS Opinion şirketi 12-26 Haziran tarihleri arasında Türkiye’den 1.008 kişiyle Eurobarometer raporu için yüz yüze anket yaptı. Avrupa Komisyonu’nun resmi internet sitesinde ayrıntıları yayımlanan rapora göre Türkiye’de halkın yüzde 69’u medyaya güvenmediğini söylüyor. Güven duyduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 27 iken, yüzde 4’lük bir kesim ise “Bilmiyorum” yanıtını veriyor.

Geçen yılki raporla kıyaslandığında Türkiye’de medyaya güvenmeyenlerin oranının bir puan daha arttığı görülüyor.

Yunanistan yüzde 79 ve İngiltere yüzde 73 ile halkın medyaya en az güven duyduğu ülkeler. Fransa ise yüzde 69 ile üçüncülüğü Türkiye ile paylaşıyor.

Geçen döneme kıyasla medyaya güvenin en çok erozyona uğradığı Avrupa ülkeleri ise Arnavutluk (-13 puan) ve Karadağ (-10 puan).

Medyaya en çok güvenen ülkeler Finlandiya (yüzde 73), Portekiz (yüzde 66) ve Danimarka (yüzde 64).

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gelişen haber üretim teknolojileri, gazetecilerin sorunları, medya ekonomisi ve gelir modellerine ilişkin gelişmeler Journo’nun öncelikli temaları.

E-Posta Aboneliği