Uygulamalar Yeni Medya

Yayıncılar mutlu: Twitter’da video görüntülemeleri artıyor

Yayıncılar Twitter video özelliğini her geçen gün daha fazla kullanmaya başlarken, şirket tüm avantajlarına rağmen Facebook videolarının gölgesinden kurtulabilmiş değil.

Geçen çeyrekte iki milyon kullanıcı kazanan Twitter, üç aylık gelirlerde bir önceki yıla göre hafif bir düşüş yaşadı. Fakat buna rağmen bardağın bir tarafı hâlâ dolu: Haber yayıncıları, Twitter’ın video dağıtım ve gelir kaynağı olarak büyümekte olduğunu söylüyor.

Digiday’in yayınladığı habere göre, Business Insider’ın videoları Twitter’da son bir ayda altı milyon görüntülemeye ulaştı. Benzer şekilde NowThis Media, Twitter videolarında “anlamlı ve tutarlı” görüntülemelerle karşılaştıklarını ve sayının “her ay istikrarlı bir şekilde arttığını” belirtti. Mashable da son dört ayda Twitter video görüntülemelerinin dört kat arttığını açıkladı. Dördüncü bir yayıncı ise Twitter video görüntülemelerinin ocak ayında başladığını ve geçen ayki gösterim sayısının yedi ay önceki gösterim sayısının 13 katına ulaştığını belirtti.

Facebook video görüntülemede üstünlüğünü koruyor

Business Insider’ın video editörlerinden Justin Maiman, Twitter videolarının ocak ayı itibariyle artık sadece bir denemeden ibaret olmadığını söylüyor. Bu doğru olsa da, izleyici sayıları hâlâ şirketlerin Facebook’ta elde ettikleri seviyelere yakın değil. Örneğin Business Insider, tüm medya markaları ve dağıtım kanallarında ayda üç milyar görüntüleme aldığını iletiyor. Facebook ise bu görüntülemelerin önemli bir kısmını oluşturuyor.

Bu arada Tubular Labs’in verilerine göre NowThis, ana Facebook sayfasında aralık ayında 884 milyon video görüntülemesine ulaşmış durumda.

Videoyu doğrudan Twitter’a yüklemenin faydalarının başında ise yayıncıların ön anlaşma ile videolarına reklam alma ve ilk günden para kazanma olanağına sahip olması geliyor.

E-Posta Aboneliği