Haber

Twitter’a yeni özellik: 2020’nin ilk değişikliği cevap filtreleri

Twitter, 2020 yılında yapacağı bir dizi değişikliği açıkladı. Sosyal medya platformunun ilk ve en önemli adımı, kullanıcının attığı tweet’e cevap verebilecek kişileri filtrelerle sınırlayabilmesine imkân sağlayacak. Böylece trollerin Twitter’daki sohbetleri “gasp etmesi” zorlaşacak.

Gazeteciler ve haberseverler arasında en çok kullanılan sosyal medya platformu olmayı sürdüren Twitter’ın ürün yönetiminden sorumlu Suzanne Xie, ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen Tüketici Elektroniği Şovu’nda (CES) dün yaptığı konuşmada 2020’de devreye alacakları yeni özellikleri açıkladı.

Xie’nin açıklamasına göre yakında tweet yazma ekranına “sohbete katılanlar” başlıklı bir bölüm eklenecek. Bu bölümde dört filtreleme seçeneği olacak: Küresel, grup, panel ve bildiri.

Tweet atarken küresel sohbeti seçenler tüm Twitter kullanıcılarından yanıt alabilecek. Grup seçeneğini tercih edenlere, sadece takip ettiği ve bahsettiği (mention) isimler cevap verebilecek. Panel seçeneği yalnızca bahsedilen kişilerin sohbete katılmasına imkân sağlarken, bildiri ise tek taraflı bir açıklamadan ibaret olacak ve bu tweet’in altında hiçbir yanıt görüntülenmeyecek.

Xie, Twitter’ın “bu özellik üzerinde araştırma sürecini devam ettirdiğini” belirterek, 2020’nin ilk çeyreği içinde testlerin başlayacağını vurguladı. Test sonuçlarına göre özellik önümüzdeki aylarda kullanıma açılacak.

Kamusal ile özelin arasında bir çözüm

Gazeteciler, bu özellik sayesinde dezenformasyonun Twitter’da yayılma hızının azalmasını umup ummadıklarını da Twitter yöneticisine sordu. Xie, yapılacak testleri dikkatle izleyeceklerini belirtirken, tüm kullanıcıların herhangi bir tweet’i alıntılayarak tweet atmaya devam edebileceklerini de vurguladı.

The Verge’den Dieter Bohn ise yeni özelliği şöyle yorumladı: “Bu önemli bir özellik. Meslektaşım Casey Newton’un belirttiği gibi tweetlerin daha dar bir alana sıkıştırılmasını sağlayacak. Tıpkı Facebook’un son dönemde yeni özelliklerle kullanıcıları özel gruplara yönlendirmesi gibi, Twitter da kullanıcılarına tweet’lerinin yayılma imkânını kısıtlama seçeneği sunuyor. Twitter’ın çözümü kamusal ile özelin ortasındaki daha ilginç bir alanda yer alıyor. Şirket, kimlerin tweet’i görebileceği sorusu yerine, onun dağılımına odaklanıyor.”

Üç yeni özellik daha geliyor

Tweet zincirleri (thread veya flood) konusunda da bu yıl yeni bir özellik geliyor. Zincirler de dâhil her tür çoklu tweet gösterimi, yani “sohbet” görünümü, bu özellik sayesinde “tek ekranda” toplanacak.

Yeni görünümde uzun bir tweet zincirinde kimin, kime cevap verdiği, rehber çizgilerin eklenmesiyle daha kolay görünebilecek. Ayrıca o zincir içinde sadece belirli kullanıcıların tweetleri de tek tıkla öne çıkarılabilecek.

Xie bu özelliğin testlerin tamamlandığını ve önümüzdeki aylarda Twitter’ın ana uygulaması içine ekleneceğini CES’te duyurdu.

Twitter ürün geliştirmeye odaklandı

Twitter ürün yöneticilerinden Rob Bishop’a göre bir başka yeni özellik ise, Instagram’da olduğu gibi Twitter’da da artık “konuların” takip edilebilmesini sağlayacak.

Twitter makine öğrenme teknolojisini kullanarak ilk aşamada siyasi olmayan konuları takip edebilmesi için kullanıcılara öneriler sunacak. Böylece “trend topic” (TT – trend konular) listesine, kişiselleştirilmiş bir alternatif yaratılacak.

Ürün geliştirmede “vites büyüttüğü” bildirilen Twitter’ın “listeler” özelliğini de bu yıl elden geçirmesi bekleniyor. Kullanıcılar listelerin görünümünü özelleştirebilecek ve şirket listeleri bulmayı kolaylaştıracak yeni işlevler ekleyecek.

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği