Haber

‘Dündar can güvenliği endişesiyle yurtdışında’

Alman Gazeteciler Birliği Başkanı Frank Überall, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın can güvenliği kaygısıyla yurtdışında olduğunu söyledi.

Dayanışma amacıyla Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve altı gazete ile iki televizyondan gazetecilerle bir araya gelen Alman Gazeteciler Birliği (DJV) Başkanı Frank Überall gözlemleriyle ilgili Alman Haber Ajansı DPA’ya konuştu.

Cumhuriyet’e geçici olarak genel yayın yönetmeni olan Aydın Engin’in, Überall’e “İstanbul Emniyet Müdürü’nün ellerindeki bilgilere dayalı uyarısı ve iki aylığına yurtdışına çıkma tavsiyesi üzerine Dündar’ın bir süreliğine ülkeden ayrıldığını’ söylediği aktarıldı.

‘Döneceğine inanıyorum’

Journo’ya bilgi veren Aydın Engin ise “İstanbul Emniyeti’nin yaptığı uyarıların yarattığı stresin de etkisiyle Dündar’ın bir süre dinleneceğini” belirtti ancak Emniyet’in tavsiyesine uymalarının söz konusu olmadığını kaydetti.

Engin, “Can Dündar’ın ağustosta Cumhuriyet’in genel yayın yönetmenliği görevine döneceğine inandığını” söyledi.

Can Dündar da sosyal paylaşım ağı Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda yurtdışına Emniyet’in telkiniyle çıktığı iddiasını yalanladı:

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği