Film

22. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

22. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde ödüller sahiplerine takdim edildi. Bu yılki Onur Ödülü’ne sinema ve tiyatro sanatçıları Ayla Algan ve Sumru Yavrucuk layık görüldü.

Bu yıl “Hikayem 22.0” temasıyla düzenlenen 22. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivalinde ödüller sahiplerini buldu. Ankara’daki Devlet Opera ve Bale salonunda düzenlenen törenin sunuculuğunu tiyatro oyuncusu Yetkin Dikinciler ve Ece Dizdar üstlendi.

Sumru Yavrucuk ödülünü, yazar Meena Karnik’in elinden aldı. Yavrucuk, bu ödülü almanın kendisi için çok anlamlı olduğunu belirterek seçici kurula teşekkür etti.

Ayla Algan’a ödülünü FIPRESCI üyesi Sarah Skoric takdim etti. Dakikalarca ayakta alkışlanan Algan, “Bir ödül töreninin 22 sene boyunca devam etmesi çok önemli. Tebrik ediyorum herkesi ve çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız” diye konuştu.

Bilge Olgaç Başarı Ödüllerini sinema ve belgesel yönetmeni Pelin Esmer ve oyuncu Meltem Cumbul kazandı.

Yavuz Özkan’ı anısına ödülü aldılar

Ödülünü tiyatro sanatçısı Ayşenil Şamlıoğlu’nun elinden alan Esmer, ödülünü geçtiğimiz günlerde hayata veda eden yönetmen Yavuz Özkan’ın anısına aldığını belirterek, bu ödüle kendisini layık gören herkese teşekkür etti.

Meltem Cumbul’a ise ödülünü yönetmen Mania Akbari verdi. Cumbul, ödülünü alırken, “Bu ödülü 1994’te sinemaya ilk adımımı attığım Bir Sonbahar Hikayesi filminin yönetmeni ve senaristi Yavuz Özkan anısına alıyorum” diye konuştu.

“Genç Cadı” oyuncu ödülü yönetmen Sefa Öztürk’ün “Güven” filminde oynayan Gözde Çığacı’ya verildi.

‘Cadı olmak çok güzelmiş’

Ödülünü Şencan Güleryüz’ün elinden alan Çığacı, annesi ve babasına kendisini özgür bir kadın olarak yetiştirdikleri için teşekkür ederek, “İyi ki beni bu kadar cadı yetiştirdiler. Cadı olmak çok güzelmiş” dedi.

Tema ödülü ise Kadın Eserleri Kütüphanesi ile Bilgi Merkezi Vakfına verildi.

Bu yıl dünyanın dört bir yanından 1.721 kadın yönetmenin çektiği 141 film, festival kapsamında Büyülü Fener Kızılay Sineması ve Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gösteriliyor. Atölye ve paneller Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde, film gösterimi sonrası oturumları ise Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda yapılıyor.

Biletler Büyülü Fener Kızılay Sineması gişelerinden ve biletinial.com sitesinden satın alınabilir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – UÇAN SÜPÜRGE’DE YILIN FİLMLERİ

Etiketler

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten