Haber

5 yıl içinde mobil trafiğin yüzde 75’ini video içerik oluşturacak

Telekomünikasyon ekipmanı şirketi Ericsson tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, 2023 yılında tüm mobil trafiğin dörtte üçü video için kullanılacak. Bu, mevcut trafiğin yarısı kadar artması anlamına geliyor.

Rapora göre daha fazla insan akıllı telefonlarında daha fazla video izlediğinde, bu sadece videonun payını arttırmayacak aynı zamanda daha büyük bir verinin kullanıldığı bir ortam yaratmış olacak. Ericsson’a göre, genel olarak, dünya genelinde mobil veri trafiği 2023 yılında 110 exabyte/ay’a yükselecek veya 5.5 milyon yıllık HD video yayınlama eforuna eşdeğer olacak. Bu değer 2017’de kullandığımız aylık 14 exabyte’ın yaklaşık sekiz katına denk geliyor.

2023’te ortalama kullanıcı 17 GB’lık paket alacak

Peki bu tüketiciler için ne anlama geliyor? Şu kesin ki daha geniş veri paketlerine ihtiyacımız olacak. Dünya genelinde akıllı telefon sahipleri şimdilik ayda ortalama 2,9 gigabaytlık veri kullanıyor ve 2 GB ila 5 GB arasındaki tarifeler en popüler hâle geliyor. Ancak, 2023’e kadar ortalama kullanım 17 GB’a yükseleceğinden, daha büyük veya sınırsız mobil veri planları gerekli hâle gelecek.

Mobil video trafiğinin artacak olması reklamverenler içinse mobil videoya daha fazla önem verilmesi gerektiği anlamına geliyor.

Mobil ortamdaki sosyal medya tüketimi de artıyor ancak video kadar hızlı değil. Dolayısıyla, araştırmaya göre sosyal medya, 2023’te mobil trafikteki şu anki yüzde 12’sinden daha küçük bir mobil trafik payına (tahminen %8) sahip olacak.


Kaynak: Recode

Etiketler