Haber

Washington Post artık bir yazılım şirketi

Gazete kendi problemleriyle baş etmeye yönelik bir platform yarattı. Ardından da platformu tıpkı Amazon gibi, diğer yayıncılara da benzer sorunlarla ilgili yardım eden bir hizmete dönüştürdü. Şimdi ise karşımızda modern bir haber odasının sahip olması gereken her türlü ürünü sunan üst düzey bir platform var.

“Bir harita yok ve ileride bir yol haritası çizmek kolay olmayacak. Doğru yolu biz bulmalıyız, yani denememiz gerekecek. ”

Bunlar, Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos’un, Ağustos 2013’te 136 yaşındaki gazeteyi almasının ardından Washington Post çalışanlarına yazdığı mektupta yazıyordu. Tarihi mülkiyet devri hakkında çalışanların endişeleri olabileceğini kabul ediyordu. Bezos’un mesajı şirketin gazetecilik işinde baş döndüren değişim yaşanan bu dönemde bile okuyuculara hizmet verilmeye devam edileceği konusunda bir güvenceyi içeriyordu.

Dört yıldan fazla bir süre geçtikten sonra, Bezos’un sözüne sadık olduğu konusunda kamuoyunda bir kanaat oluşmuş durumda. Ancak,Harry McCracken’in Fastcompany.com’daki yazısında değindiğine göre ise Post’da bugünlerde yenilikçi bir deneme var ve bu geleneksel yapıyla pek de benzeşmiyor. Hatta onu fazlasıyla aşıyor.

2014’ten bu yana, şimdi Arc Yayıncılık olarak adlandırılan yeni bir Post operasyonu, şirketin aslen WashingtonPost.com için bir hizmet olarak kullandığı yayınlama sistemini sağlıyor. Bu, diğer haber kuruluşlarının Post’un araçlarını yazarlar ve editörler için kullanmasına izin veren bir sistem. Arc, okuyucuların bir PC’yi veya bir mobil cihazdaki bir siteyi ziyaret ettiklerinde çabuk, güvenilir bir deneyim elde etmelerini sağlama amacını taşıyor. Belirli bir endüstrinin içerik sorunlarını çözmek için uyarlanmış, Squarespace veya WordPress.com’un üst düzey bir sürümüne benziyor.

Arc Yayıncılık tarafından sunulan hizmetler arasında Websked isimli bir haber odası planlaması, bütçeleme ve planlama aracı; Goldfish isimli bir video içerik yönetim sistemi; Anglerfish isimli bir fotoğraf yönetim sistemi;Wordpress kullanıcılarının sıklıkla kullandığı Visual Composer’ı anımsatan PageBuilder isimli bir sayfa tasarım aracı; Loxodo Analytics isimli bir ziyaretçi takip analitik aracı; Elipsis isimli bir dijital hikaye anlatıcılığı aracı; Darwin isimli bir UX iyileştirme aracı; Clavis isimli bir kişiselleştirme motoru; Bandito isimli başlıkları dönüştürme işlevli bir araç ve ödeme duvarı sağlayan Metered Paywall da dahil birçok hizmet bulunuyor.

E-Posta Aboneliği