Haber

Washington Post 10 araştırmacı gazeteci daha işe alıyor

Türkiye’de medya krizden bir türlü çıkamasa da, ABD’nin önde gelen gazeteleri büyümeye devam ediyor. Araştırmacı gazeteciliğe daha fazla yatırım yapma kararı alan Washington Post, 10 muhabir daha işe alacağını duyurdu.

ABD’nin en saygın gazetelerinden Washington Post’un Genel Yayın Yönetmeni Martin Baron dün yaptığı açıklamada, araştırmacı gazetecilik için büyümeye devam edeceklerini duyurdu.

“Post’un gündem yaratan araştırmacı gazetecilik konusunda uzun ve saygın bir tarihi var. Geleneğimize uygun düşen bu genişleme, yazı işlerimizin en önemli değerlerini vurguluyor,” diyen Baron, “Hedefimiz zaten sağlam olan araştırma birimimizi daha da kuvvetlendirmek ve araştırmacı gazetecilikteki ateş gücümüzü tüm yazı işlerimize yaymaktır” ifadesini kullandı.

Bu karar kapsamında gazetenin araştırma birimine hızlı gelişen haberleri izlemek üzere birer muhabir ve editör, uzun vadeli projeler için bir muhabir, bir araştırmacı ve birinin alanı veri gazeteciliği olmak üzere iki  de uzman eklendi. Ayrıca spor, iklim, çevre ve dış haberler birimlerine de tam zamanlı çalışacak birer araştırmacı gazeteci alınacak.

Washington Post böylece son iki yıl içinde araştırmacı gazetecilik birimini ikinci kez büyütmüş oldu. 2017 yılının ocak ayında da bu birimin kadrolu gazeteci sayısı, sekiz muhabirin çalıştığı “hızlı tepki” bölümü kurularak ikiye katlanmıştı. Söz konusu ekip daha ilk yılında senatör adayı Roy Moore hakkındaki araştırmacı gazetecilik haberleriyle Pulitzer Ödülü’nü kazanmıştı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – PULITZER ÖDÜLLERİ’NDE KAZANAN YEREL GAZETECİLİK

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği