Haber

Wikileaks kurucusu Assange Londra’da gözaltına alındı

İngiliz polisinin Wikileaks kurucularından Julian Assange’ı bugün Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde gözaltına aldığı açıklandı.

Londra polisinin yaptığı açıklamaya göre Assange, İsveç’te yargılandığı cinsel saldırı davası kapsamında İngiliz mahkemesine teslim olmadığı için gözaltına alındı.

Assange’ın büyükelçilik binasında gözaltına alınmasını yıllardır engelleyen diplomatik engellerin bu kez nasıl aşıldığı henüz netleşmedi. Ancak Assange’ın, Ekvador’un Londra Büyükelçisi tarafından davet edildiği büyükelçilik içindeki bir odada İngiliz polisini karşısında bulduğu belirtiliyor.

Geçen yıl seçimle iktidara geldiğinden beri Assange karşıtı açıklamalar yapan Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, Wikileaks kurucusunun Latin Amerika ülkesine yaptığı sığınma başvurusunun, “uluslararası antlaşmaları sürekli ihlâl etmesi nedeniyle” geri çekildiğini açıklamıştı.

İsveç’te suçlandı, İngiltere’de yargılanıyor

Assange yedi yıl önce İsveç’te aleyhine açılan bir cinsel saldırı soruşturması sürerken Londra’daki büyükelçiliğe sığınmış, o dönemde ABD karşıtı söylemleriyle dikkat çeken Devlet Başkanı Rafael Correa’nın desteğiyle 2017’de Ekvador vatandaşlığı almış ve yıllarca bu diplomatik binada kalabilmişti.

İsveç’in iade talebi üzerine İngiltere’de açılan davada, Haziran 2012’de mahkemeye çıkmayan Assange hakkında tutuklama kararı verilmişti. İsveçli savcılar Assange hakkındaki suçlamaları daha sonra düşürerek soruşturmayı kapatsa da, İngiltere’deki tutuklama kararı yürürlükte kaldı.

İngiliz polisi, diplomatik dokunulmazlığa sahip olan büyükelçilik binasını terk etmesi durumunda Assange’ın Westminster Sulh Hukuk Mahkemesi’nin emri gereği tutuklanacağını bildirmişti.

İngiltere üzerinden ABD’ye iade edileceği endişesiyle yıllardır bir binada yaşamak zorunda kalan Assange’ın, İngiltere’de mahkemeye gelmediği için hüküm giyse bile en fazla bir yıl hapis cezası alabileceği ifade edilmişti.

Julian Assange kimdir?

47 yaşındaki Avustralyalı bilgisayar programcısı Julian Paul Assange, sızdırılan belgeleri kamu yararına yayımlamak üzere 2006 yılında Wikileaks’i kurdu.

Wikileaks ve Assange, 2010 yılında Amerikalı asker Chelsea Manning’in sızdırdığı ve ABD’nin Irak ve Afganistan’daki savaş suçlarını kanıtladığı iddia edilen belgeleri yayımlayarak dünya çapında üne kavuştu.

Manning’in hüküm giyip hapsedilmesine yol açan sızıntı sonrasında ABD, Assange’ın casusluk da dahil bir dizi ağır suçlamadan tutuklanmasına neden olabilecek soruşturmayı başlatmış ve dünyadaki müttefiklerinden yardım talep etmişti.

Bu kapsamda İsveç’teki cinsel saldırı suçlamasının ve İngiliz polisinin sert tutumunun ABD’nin bir kurgusu olduğu yolundaki iddialar basında yer almıştı.

Assange ABD’ye iade edilecek mi?

Correa’nın devlet başkanlığını Moreno’ya bırakmasının ardından Assange, büyükelçilikteki yaşamı sırasında siyasete karışmaması, ziyaretçi kabul etmemesi ya da iletişiminin kısıtlanması gibi bazı kararlarla anayasal haklarının ihlâl edildiğini öne sürmüştü.

Büyükelçilik çalışanları ise Assange’ın kaykaya binmesi, futbol oynaması ve kimi çalışanlara karşı agresif davranmasından şikayetçi olmuştu.

Moreno, Assange’ın gözaltına alındığı dakikalarda Twitter’dan paylaştığı videoda, “İnsan haklarına ve uluslararası hukuka olan bağlılığımıza paralel olarak İngiltere’den Assange’ın idam cezasına çarptırılabileceği ya da idam edilebileceği bir ülkeye gönderilmeyeceğine dair garanti vermesini istedik. İngiltere hükûmeti bizimle aynı görüşte olduğunu yazılı olarak onayladı” dedi.

Bu taahhüt kapsamında, Assange’ın idam cezasının uygulandığı ABD’ye iade edilmemesi gerekiyor. Ancak uluslararası anlaşmanın ve mevcut suçlamaların tüm detayları henüz bilinmiyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – SNOWDEN SIZINTISI NELERİ DEĞİŞTİRDİ?

Etiketler
Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gelişen haber üretim teknolojileri, gazetecilerin sorunları, medya ekonomisi ve gelir modellerine ilişkin gelişmeler Journo’nun öncelikli temaları.