Haber

Wikipedia’nın kurucusu gazeteciliğe el atıyor

Wikipedia’nın kurucu ortağı Jimmy Wales sahte haberlerle savaşmayı amaçlayan yeni bir çevrimiçi yayın başlatıyor. Proje, Wikitribune olarak adlandırılıyor ve proje kapsamında profesyonel haberciler ve okur topluluğu bir araya getirilerek haber hikayeleri üretilip yayınlayacak. Site bir kitlesel fonlama kampanyası aracılığıyla finanse edilecek ve siyasetten bilim ve teknolojiye kadar birçok konuya odaklanacak.

Wales’in deyişiyle, sitenin temel mantrası gerçeklere bağlılık olacak. Okuyucular, yayınlanan her haberde kaynakları kolayca görebilecek ve gazeteciler, mülakatların ses kayıtları ve deşifresi gibi materyalleri paylaşacak.

Wales, Wired’a verdiği demeçte, “Wikipedia’dan aşina olduğumuz gerçeklik kontrolü mantıklarından bazılarını getirmek istiyoruz” diyor. “İnsanlar 100 yıl ya da 500 yıl öncesine göre değişmedi, kaliteli bilgiye hâlâ açlar.”

Site, başlangıçta 10 profesyonel gazeteci işe almak istiyor. Bu kişiler, topluluk üyeleri ile birlikte çalışarak, gerçekleri kontrol etmeye ve haberleri düzenlemeye yardımcı olacak. Topluluğun herhangi bir üyesi bir makalede değişiklik önerebilecek, ancak bu değişikliklerin personel bir gazeteci veya güvenilir bir gönüllü tarafından onaylanması gerekecek.

Site reklamsız olacak, yani “kimse reklamverenleri rahatlatmak için tıklamalara yaslanmayacak” ve erişimi sınırlayan herhangi bir ödeme duvarı da olmayacak. Bununla birlikte, aylık aboneliğe sahip okuyucuların sitenin kapsayacağı konuları önermek gibi ayrıcalıkları bulunacak. Wales, bu sistemin sitenin tarafsızlığını etkilemeyeceğini ve yayınlanan tüm makalelerin aynı kontrollere tabi olacağını söylüyor.


Kaynak: Verge