Müzik

Yıldız Tilbe’nin Yıldızlı Şarkıları: Her bir milimi ta kendisi

Yıldız Tilbe… Orta bir terk, trikotaj atölyelerinde çalışırken, çocuk bakıcılığı yaparken, kapı kapı dolaşıp pazarlamacılık yaparken… Ailesinin biricik Yadigâr’ı (aile arasında Tilbe’ye Yadigâr diyorlarmış)… Düğün şarkıcılıkları… Yıl 1991, Basmane’de Pırlanta Pavyon vardır, giriyor içeri; “Benim sesim güzel. Burada şarkı söylemek istiyorum”… Yepyeni ismi “Gülen Yıldız” ile bu pavyonda şarkı söylemeye başlar başlamaz dakikasında mekân “full çekiyor”. Sonra, kızına ismini verdiği Sezen Aksu, “Gülen Yıldız”ın şöhretini duyup bir gün pavyona geliyor. Daha sonrasıysa malûmumuz.

Yıldız Tilbe, Delikanlım’ı ilk kez duyduğumuz 1994 yazından beri ne yaptı bize? Esrikliği, üç adım sonrasını planlamadan konuşup davranması, piyasanın geri kalanının tüm çamurunu hissettiren samimiyeti, neredeyse yirmi beş yıldır kendini hiç saklamadan gözümüzün önünde oluşu. Özellikle Delikanlım (1994) ve Haberi Olsun (2002) albümleri aralığındaki şarkı sözlerinin inceliği kadar bakışları da yerden yere çarptı ayrı ayrı her birimizi. Baştan ayağa rengârenk kıyafetleri, belki de henüz bir buçuk yaşındayken üzerine devrilen sıcak su kazanından emanet bir keder, her bir milimi ta kendisi.

On-on beş yıldan beri, daha fazla Yıldız Tilbe şarkısı genç şarkıcılarımız tarafından cover’lanmasın diye Yıldız Tilbe şarkılarının üzerine ipotek konsun istiyordum. Çünkü o elbise ancak ve ancak Tilbe’nin kendi üzerinde doğru duruyordu. Yanlış kıyafetler, yalan-yanlış bedenlerde ve seslerdeydi hep.

Yarı mağrur – yarı isyancı

Basmane’de, Tilbe’nin şarkı söylediği pavyonun önünden geçenler içeride hep Sezen Aksu söylüyor sanıp, Tilbe’yi görene kadar inanamazlarmış. Oysa ki Yıldız Tilbe, hem ürettiği şarkılarla, hem de söyleyişiyle Aksu ile aşık atacak düzeye vardı çoktan. Tilbe’nin şarkılarında bazen açıktan bazen örtük yürüyen orta-ritmli arabesk ve yer yer “artık seni umursamıyorum” tavrı (Yürü Anca Gidersin vb. şarkılarında) olsa da bir türlü istendiği gibi elde edilemeyen, geri döndürülemeyen, bizim sevdiğimiz kadar bizi sevmeyen, Yeşilçam filmlerindeki gibi engelleri aşıp da bizi mutlu sona ulaştırmayan aşkımıza, Tilbe’nin bu yarı mağrur – yarı isyancı tavrında hepimizden ve aynı zamanda hepimiz için bir şeyler var.

37 şarkı yetmiyor

Uzun zamandır haberlerini aldığımız Yıldız Tilbe’nin Yıldızlı Şarkıları, 39 şarkıcının kaydıyla nihayet yayınlandı. Röya (Ummadığım Anda), Edi (Buz Kırağı), Simge Sağın (Zaten Aşığım), Niran Ünsal (Kış Güneşi) ve Zara’nın (Dili Ballım) hem tertemiz söyleyişleri, hem de kendi söyleme biçimlerini şarkılara eklemeleri nedeniyle bu albümde bir adım önde durduğunun altını çizelim. Yıldız Tilbe’nin hakikaten o kadar çok güzel şarkısı var ki, otuz yedi şarkı da olsa (Kış Güneşi ile Ummadığın Anda şarkılarını ikişer farklı isim seslendiriyor) insan yine “bazı şarkılar eksik kalmış” duygusuna kapılıyor. Örneğin Yıldız Tilbe’nin Kural Böyle, Aşkperest, Aldat, Sevdiğime Hiç Pişman Olmadım şarkılarının da bu albümde yer almasını isterdim.

Her ne kadar Yıldız Tilbe’nin Yıldızlı Şarkıları iyi niyet ve umutlarla yapılsa da, insan kendini şarkıların Tilbe tarafından seslendirilmiş özgün hallerini tekrar tekrar dinlemekten alıkoyamıyor. Belki ileride kendi şarkılarını farklı formlarda yeniden kendisi seslendirmek ister. O zamana kadar, beklemek haricinde yapabileceğimiz pek birşey yok…


Yıldız Tilbe’nin Yıldızlı Şarkıları

Parça listesi

Volume 1

CD 1

1. Aleyna Tilki Feat.Emrah Karaduman – Yalnız Çiçek

2. Asil Gök – Hastayım Sana

3. Bahadır Tatlıöz – Bir Alo De

4. Berkay – Vursalar Ölmem

5. Cem Belevi – Aşkın İçinde Aşk Var

6. Ceylan Ertem – İlan-I Aşk

7. Demet Akalın – Aşk Laftan Anlamaz Ki

8. Deniz Seki – Beni Benden Alırsın

9. Derya Uluğ – Ayrılığın Yükü Ağır

10. Ece Seçkin Feat.Ozan Doğulu – Vazgeçtim

CD 2

1. İrem Derici – Bin Dereden

2. İntizar – Gülüm

3. Koray Avcı – Ummadığın Anda

4. Kutsi – Çok Zor

5. Linet – Sevgilim Yeminliyim

6. Mabel Matiz – Değilsin

7. Merve Özbey – Vuracak

8. Murat Dalkılıç – Sevdanın Tadı

9. Mustafa Ceceli – Sana Değer

10. Niran Ünsal – Kış Güneşi

 

Volume 2

CD 1

1. Edis – Buz Kırağı

2. Emre Kaya – Seni Seve Seve

3. Elif Kaya – Yar

4. Ferhat Göçer – Çabuk Olalım Aşkım

5. Gülşen – Delikanlım

6. Hakan Altun – Dayan Yüreğim

7. Hande Yener – Kış Güneşi

8. Işın Karaca – Dillere Destan

9. İlyas Yalçıntaş – Arzular Arsız

CD 2

1. Oğuzhan Koç – Çat Kapı

2. Röya – Ummadığın Anda

3. Selim Çaldıran – Sanki Burdasın

4. Serdar Ortaç – Haberi Olsun

5. Serkan Kaya – Sor

6. Sibel Can – Emi

7. Simge Sağın – Zaten Aşığım

8. Zara – Dili Ballım

9. Zerrin Özer – Ama Evlisin

10. Yıldız Tilbe – Taraf

 

Kahraman Çayırlı

Kahraman Çayırlı

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme bölümü mezunu. Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji bölümünde yüksek lisans yapıyor. Kül Öykü Dergisi, Geceyazısı, Edebiyat Ortamı, Özgür Edebiyat, Öykülem, Öykü Gazetesi vd. edebiyat dergilerinde öyküleri ve şiirleri yayımlandı. Sabitfikir dergisinde düzenli olarak yazıyor. Hayat Kadınları Aldatmaz, Maya Takvimi ve İzmir ile Soğuk Defter adlı üç kitabı bulunuyor.

E-Posta Aboneliği