Haber

Yılın Basın Fotoğrafları: 2021 ödülleri sahiplerini buldu

Yılın Basın Fotoğrafı, Ermenistan ordusunun Karabağ’da Gence kentine yaptığı füze saldırısında ablasının ölüm haberini alan Fize Sadıkova'nın acısını aktarıyor. (Fotoğraf: Uğur Yıldırım - TFMD Arşivi)

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin (TFMD) Yılın Basın Fotoğrafları yarışmasında 2021 ödüllerini kazananlar belli oldu. 5.188 fotoğrafın katıldığı etkinlikte, 7 kategoride 28 fotoğraf ve 7 fotoğraf serisi ödüle layık görüldü.

36 yıllık geçmişi ile Türkiye’nin en uzun süredir düzenlenen fotoğraf organizasyonu olan etkinlikte, başkanlığını Coşkun Aral’ın yaptığı jüri, basın dalında büyük ödülü, Sabah gazetesi foto muhabiri Uğur Yıldırım’ın Karabağ’da kaydettiği üstteki kareye verdi. Ödül kazanan başlıca eserler şöyle:

 

Yılın Haber Fotoğrafı: Ümit Bektaş / Reuters

Yılın Haber Fotoğrafı ödülünü Reuters’tan Ümit Bektaş bu kareyle kazandı. Fotoğrafta, Ermenistan ordusunun 11 Ekim 2020 tarihinde Azerbaycan’ın Gence kentine yönelik roket saldırısında can veren siviller arasında bulunan 10 aylık Narin bebeğin cenazesinde, babası Timur Haligov görülüyor. Toplam dört dalda birinci seçilen Ümit Bektaş, bu yıl en çok ödül alan foto muhabiri oldu.

 

Yılın Çevre ve Doğa Fotoğrafı: Umutcan İşledici / İHA

Yılın Çevre ve Doğa Fotoğrafı ödülünü, İhlas Haber Ajansı’ndan (İHA) Umutcan İşledici kazandı. Fotoğraf, Adana’nın Kozan ilçesine bağlı Kuyubeli mahallesinde üç gün süren orman yangınından hemen sonra çekildi.

 

Yılın Foto Röportajı: Kerem Yücel / AFP

Yılın Foto Röportajı ödülünü, Agence France-Presse’den (AFP) Kerem Yücel kazandı. Ödüllü serinin bu fotoğrafında, ABD’de bir polis memurunun George Floyd’u katletmesinin ardından başlayan ırkçılık karşıtı protestolar sırasında sokağa çıkan “Siyah Panterler” görülüyor.

 

Yılın Pandemi Fotoğrafı: Sedat Suna / EPA

Bu yıl yarışmaya eklenen Pandemi kategorisinin seri dalında birinciliği, İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki sağlık çalışanlarının portreleriyle, Avrupa Basın Fotoğraf Ajansı’ndan (EPA) Sedat Suna aldı.

 

Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı: Tolga İldun / Magma

Yılın Spor Fotoğrafı kategorisinde de salgının izi var. Serbest foto muhabiri Tolga İldun’un Magma dergisinde yayımlanan fotoğrafında, terasta spor yapan bir İstanbullu görülüyor.

 

AB Göç Özel Ödülü: Mert Gökhan Koç / Hürriyet

Avrupa Birliği (AB) Özel Ödülü, çadır kentte oyun oynayan bir çocuğun fotoğrafı ile Hürriyet gazetesi foto muhabiri Mert Gökhan Koç’un oldu.

 

Ara Güler Özendirme Ödülü: Nedim Bayhan / Çanakkale 18 Mart Üniversitesi

Fotoğrafın büyük ustasının adını yaşatan ve öğrenciler arasında düzenlenen “Ara Güler Özendirme Ödülleri” de üçüncü kez verildi. Bu yılki ödülü, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi öğrencisi Nedim Bayhan’ın mermer işçileri fotoğrafı (üstte) ve Marmara Üniversitesi Barış Cem Yüksel’in göçmenlerin Edirne yolculuğunu anlatan fotoğraf serisi kazandı.

‘Her foto muhabirin hayali’

TFMD Başkanı Rıza Özel bu yılki ödüllerle ilgili şu açıklamayı yaptı: “2020 yılı, Türkiye ve dünya için yaşanan olaylarla basın fotoğrafçılığının önemini bir kez daha ortaya koydu. 36 yıldır aralıksız olarak düzenlenen bu organizasyonda Azerbaycan Karabağ’dan tüm dünyayı etkileyen pandemiye, İzmir depreminden Türkiye ve dünyanın yaşadığı mülteci sorununa, ABD’deki ırkçılık karşıtı olaylardan çevre felaketlerine çok geniş bir yelpazede fotoğraflar ödüllendirildi. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, Ara Güler Özendirme Ödülü ile gençleri fotoğrafa özendirirken, Türkiye Güzellikleri Fotoğraf Yarışmasıyla ülke tanıtımına katkı sunmayı da başardı” diye konuştu.

Yılın Basın Fotoğrafı Ödülü’nü kazanan Uğur Yıldırım ise şunları söyledi: “Seçkin bir jüriden bu ödülü almak her foto muhabirin hayali. 2020 yılı ise hepimiz için zorlu ve yaşanan olaylarla zor bir yıldı. 2020 yılında böylesine büyük bir ödülü aldığım için mutluyum. Bu ödülün Karabağ’da çektiğim bir kare ile gelmesi ise benim için çok anlamlı oldu. Azerbaycan’da yaşananları dünyaya duyurmak için birçok meslektaşım görev yaptı. Tüm dünyaya Karabağ’da yaşananları duyurabilmek için çaba harcadık. Bu sesin duyulmasında pay sahibi olabilmek tüm meslektaşlarım adına ayrı bir gurur.”

Toplam ödülü 45 bin lira olan yarışmanın ödülleri, haziran ayında sahiplerini bulacak.

Tüm dallarda ödül alan fotoğraflar ve seriler, şu sayfada.

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten