Haber

ABD’de ‘robot dövüşü hayvana kötü muamele’ diyen YouTube, Türkiye’yi görmüyor

YouTube robot dövüşleri yayımlayan kanallara uyarı gönderdi.  Hayvanlara kötü muamele edildiğini gösteren videoların kurallara aykırı olduğunu ve silineceğini belirten bu uyarı şaşkınlık yarattı. Yapay zeka ile çalışan moderasyonun uyarıyı sehven gönderdiği açıklandı. ABD’de bu derece hassas çalışan YouTube denetimi, Türkiye’de ise tepkilere rağmen hayvanların gerçekten suistimal edildiği kanallarda reklamlardan para kazanmaya devam ediyor.

ABD’de birçok kanalda yayımlanan yarışmalarda katılımcılar birer robot yapıp arenada savaştırıyorlar. Tutkunları bu faaliyete “robot sporu” diyor. Bazıları Türkiye’deki kanallarda da yayımlanan bu yarışmalardan BattleBots’un katılımcısı Jamison Go, YouTube’a yüklediği dokuz adet robot dövüşü videosunun gelen uyarının ardından silindiğini önceki gün şöyle duyurdu:

“YouTube algoritması robot sporu videolarımızı ‘hayvana kötü muamele” ve ‘horoz dövüşü’ olarak tanımlamış. Eğer bu durumdan etkilendiyseniz üstünüze düşeni yapın ve YouTube’u durumdan haberdar edin. Sporumuzu kurtarın.”

Go’nun kaldırılan videolarından biri şuydu:

Aralarında Sarah Pohorecky‘nin de olduğu robot dövüşü yayımlayan başka YouTube kanalları da aynı uyarıyı aldı ve kaldırılan video sayısı 24 saat içinde yüzü aştı. Haberin dün sosyal medyada yayılmasının ardından YouTube’un sahibi Google, uyarının bir hatadan kaynaklandığını açıklayarak robot videolarını yeniden yayına aldı.

Kanal sahiplerine gönderilen uyarıda, “hayvanlara kasten zarar verilen veya onların dövüşmeye zorlandıkları videolara YouTube’da izin verilmediği” vurgulandıktan sonra, bu uyarının köpek ve horoz dövüşünü de içerdiği, fakat bunlarla sınırlı olmadığı belirtiliyordu.

Google bu “hatanın” ayrıntılarına girmese de, teknoloji sitelerine göre çok sayıda videonun hızla yayından kaldırılması, yapay zeka ile çalışan YouTube moderasyonundan kaynaklanan bir soruna işaret ediyor.

Çok tepki çeken Türkçe kanallara karşı bile harekete geçmedi

Google ve YouTube’un bu tür “hataları” her gün geliştirdikleri yapay zeka teknolojisinin reklamını yapmaya da yarıyor. Ancak ABD’de işi “robot dövüşlerine” kadar vardıran YouTube’un yapay zekalı moderasyonu, Türkçe videolarda devre dışı gibi görünüyor.

“Köpek dövüşü” gibi basit aramalarla bile YouTube’da topluluk kurallarını ihlâl eden onlarca videoya erişmek mümkün. Hayvana kötü muamele içeren ve bazıları yüz binlerce izlenen videoları YouTube tepkilere rağmen kaldırmış değil.

Son olarak Ekşi Sözlük’te ay başında “Metroya giden insanları pitbulla korkutan çete” başlığında bu tür kanallarından birine sosyal medya kullanıcıları büyük tepki göstermişti. 400 bini aşkın takipçisi olan kanalda, Türkiye’ye getirilmesi ve sahiplenilmesi yasak olan köpek cinsleriyle çekilen videolar yer alıyor.

Buna rağmen YouTube ne kanalı kapattı, ne de videoları kaldırdı. Bu videolarda gösterilen reklamlarla hem içeriklerin üreticileri, hem de YouTube gelir elde etmeye devam ediyor.

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği