Haber

Polis 1 Mayıs’ta gazetecileri hedef aldı: “Basını süpürün”

Anayasa Mahkemesi kararına rağmen hükûmet, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın Taksim’de kutlanmasını engellemek için yine kolluk şiddetine başvurdu. Saraçhane’de bir polisin verdiği “basını süpürün” talimatının ardından müdahale başladı. Gelişmeleri haberleştirmek üzere sahada bulunan gazeteciler biber gazına maruz kaldı, yaralananlar ve gözaltına alınanlar oldu.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) 12 Ekim 2023 tarihli kararında, Taksim Meydanı’nda yapılacak 1 Mayıs kutlamalarının engellenmesinin, gösteri yürüyüşü düzenleme hakkını ihlal ettiğine hükmedilmişti.

Bu karara rağmen İstanbul’da polis, bugün Türkiye’de birçok noktada etkinliklerle kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda kentin büyük bir bölümünde hayatı durdurma pahasına vatandaşların Taksim Meydanı’na gitmesini zor kullanarak engelledi.

‘Kanunsuz yürüyüş’e izin verilmediğini ve 210 kişinin gözaltına alındığını kaydeden Ali Yerlikaya, polisin “toplumsal olayların nasıl yönetilmesi gerektiği” konusunda örnek olduğunu savundu.

İstanbul’da geniş bir bölgede toplu taşımayı durdurup sokakları trafiğe kapatan polis, Taksim’e yürümek üzere Saraçhane’de toplanan grupları, Bozdoğan Su Kemeri önünde yola kurulan barikatla durdurdu. Barikatı aşmaya çalışan gruplara biber gazı ve plastik mermiyle müdahale edildi. Bir polisin “basını süpürün” emriyle başlayan müdahalede yaralanan, ezilme tehlikesi geçiren ve gözaltına alınan gazeteciler oldu.

Olaylar sırasında, Anayasa’nın “Herkes önceden izin almadan silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir” diyen 34. maddesinin yanı sıra, basın özgürlüğünü güvence altına 26. ve 28. maddeleri ve ilgili AYM kararları bir kez daha idarece ihlal edildi.

Bugün sosyal medyada paylaşılan mesajlardan bazıları şöyle:

İLGİLİ:

İşsiz gazeteciler: ‘Berbat bir durum ama meslek aşkım taze’

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten