Haber

ABD medyasında sendikalaşma dalgası büyüyor

ABD medyasında son dönemde ortaya çıkan sendikalaşma dalgası, hem dijital hem de kağıt yayınlarda büyüyor. Son olarak gelirlerinin çoğunu podcastlerden elde eden The Ringer ve ülkenin en eski gazetelerinden bazılarına sahip olan Tribune Publishing bu akıma kapıldı.

Son iki yılda 30’u aşkın medya kuruluşunun sendikalaştığı ABD’de Vox Media haziran ayında toplu sözleşme imzalamıştı. Geçen hafta bu kez Ringer Media, Amerika Yazarlar Birliği – Doğu (WGAE) bünyesinde sendikalaştığını açıkladı.

Özellikle film ve televizyon endüstrisindeki yazarların üye olduğu bu meslek örgütü, son dönemde dijital gazetecilerin ana sendikalarından birine dönüşmüş durumda. WGAE, Vox ve Vice gibi birçok dijital yayını temsil ediyor.

Spor, popüler kültür ve teknoloji alanlarında yayın yapan Ringer,  gelirlerinin büyük bölümünü podcastlerden elde ediyor. Kuruluş bünyesindeki sendika; ücret adaleti, mesailer, yan haklar ve tazminatlar gibi konularda yönetim nezdinde çalışanları temsil etmeyi amaçlıyor.

Yüzde 28’e varan oranda zam

Chicago Tribune, New York Daily News, The Baltimore Sun ve Orlando Sentinel gibi ABD’nin en eski gazetelerinden bazılarının sahibi olan Tribune Publishing de kendi çalışanları arasında örgütlenen bir dizi sendikayı tanıdı. Tribune Publishing’de toplu sözleşme görüşmelerinin geçen hafta başladığı açıklandı.

Sendikalaşma sonrasında Vice çalışanları yüzde 28’e varan oranda zam almış, bir diğer dijital yayın olan Gawker’da asgari ücret yılda 50 bin dolara yükseltilmiş, ayrıca daha önce verilmeyen kıdem tazminatı yılda iki haftadan hesaplanarak ödenmeye başlamıştı.

Özellikle dijital gazetecilerin sendikalaşarak kazandığı haklar Buzzfeed gibi diğer birçok yeni medya kuruluşlarındaki çalışanları da harekete geçirmişti.

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği