Haber

ABD İstihbarat Şefi: Rusya seçimlere müdahale etmeye devam ediyor

ABD İstihbaratının En Üst Düzey Yetkilileri, Senato İstihbarat Komisyonu'nda Bir Araya Geldi, Kaynak: NYT
ABD Senatosu’nda toplanan İstihbarat Komisyonu’nda 13 Şubat Salı günü konuşan ABD Ulusal İstihbarat Şefi Dan Coats, Rusya’nın sosyal medya üzerinden Amerikan siyasetini manipüle etme çabalarının devam ettiğini ifade etti.

Coats’a göre, Rusya hali hazırda ABD ara seçimlerine müdahale etmek için dijital stratejiler geliştirdiği ve Amerikan siyasetinin içinde bulunduğu durumu kötüleştirmek ve toplumun daha da bölünmesi için çaba sarf ediyor.

Coats ve diğer istihbarat yetkilileri, Rusya’nın sosyal medyada sahte hesaplar ve botlar kullanarak dezenformasyon yaydığı uyarısında bulundular. Yetkililere göre sadece ABD değil, Avrupa’daki seçimler de risk altında.

Coats “Rusya’nın propaganda, sosyal medya, sahte hesaplar, sempatik gözüken kanaat önderleri ve birçok farklı ikna yöntemi kullanarak ABD’nin toplumsal ve politik çatlaklarını daha da büyütmeye çalışmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Rusya, Donald Trump’ın kazandığı ABD başkanlık seçimlerini, Birleşik Krallık’ta AB’den çıkışın oylandığı Brexit referandumunu ve hatta Almanya ve Fransa seçimlerini sosyal medya üzerinden manipüle etmekle suçlanmıştı.


Kaynak: New York Times

E-Posta Aboneliği