Haber

ABD’de 2008’den beri ilk kez bu kadar az medya çalışanı işten çıkarıldı

Axios'un Challenger, Gray & Christmas verilerini kullanarak ürettiği bu grafikte sarı çubuklar haber merkezlerinde, griler genel olarak medya kuruluşlarında yıllara göre işten çıkarma sayılarını gösteriyor.

Bir kişinin bile işini kaybetmesi kötüdür ama her yıl yüzlerce gazetecinin işten çıkarıldığı ABD’den, en azından ilk bakışta olumlu bir haber geldi. Son verilere göre dünyada en çok gazetecinin görev yaptığı bu ülkenin medya sektöründe işten çıkarma sayısı son 14 yılın dibine indi.

Axios’un dün yayımladığı habere göre ABD’deki medya istihdadıma dair son veriler ilk bakışta sevindirici görünüyor. Ancak bu yılki durumun arkasında, COVID-19 salgınının da etkisiyle 2020’de rekor düzeyde medya çalışanının işten çıkarılmış olması yatıyor olabilir.

ABD’de mali kriz yılları olan 2008 ve 2009’un yanı sıra, 2018’de ve 2020’de de 10’ar binden fazla medya çalışanı işten çıkarılmıştı.

Bununla birlikte dünyada birçok gazete 2021’i gelir hedeflerini tutturarak kapatıyor. New York Times yılın üçüncü çeyreğinde 450 bini aşkın yeni abone kazanarak 2025’e dek 10 milyon aboneye ulaşma hedefine bir adım daha yaklaştı. İngiltere’de ise Financial Times, gelir hedeflerinin fazlasıyla üstüne çıktığı için tüm çalışanlarına bu ay 5.600 sterlin ikramiye dağıttı.

Milyarderler medyaya dönüyor ama…

Yatırımcılar da medya şirketlerine yeniden rağbet etmeye başladı. Yine Axios’un haberine göre ABD’de yatırım firması GSV, 620 milyon dolara Forbes Media’yı satın almak istiyor. Geçmişte Adweek, Billboard ve The Hollywood Reporter gibi yayıncıların sahibi olan ve geçen ağustosta The Hill haber sitesini 130 milyon dolara satan iş insanı Jimmy Finkelstein’ın da milyonlarca dolarlık bir yatırımla haber sektörüne döneceği bildirildi.

Londra merkezli The Guardian gazetesi ise yatırım fonlarının ABD haber medyası üstündeki olumsuz etkilerine odaklanan bir yorum yayımladı. Buna göre risk yatırımcıları şu anda ABD’deki günlük gazete piyasasının yarısını kontrol ediyor. Bu yatırımcıların birçoğunun yayıncılık yapmak için değil, gayrimenkullerini satıp “içini boşaltmak üzere” gazeteleri satın aldığı savunuluyor. ABD’de son 15 ay içinde 70 yerel gazetenin kapandığı ve yüzlerce gazetecinin işsiz kaldığı belirtildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) her dönem genel istihdam verilerini yayımlasa da medya sektörü özelinde güncel ve kapsamlı bir veri kümesi ülkemizde yok.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – ARAŞTIRMACI GAZETECİLİK YAPAY ZEKÂYLA ÖLÇÜLDÜ

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.