Haber

Anayasa Mahkemesi, ‘Sansür Yasası’na iptal istemini oyçokluğuyla reddetti

Kaynak: TGS

Anayasa Mahkemesi, “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçu ile bu suça hapis cezası öngören düzenlemenin iptal talebini oyçokluğuyla reddetti.

Bugüne dek 33 gazeteci hakkında soruşturma açılmasına neden olan ve son olarak T24 yazarı Tolga Şardan’ın tutuklanmasına gerekçe yapılan düzenlemeyi, gazetecilik meslek örgütleri “Sansür Yasası” diye niteliyor.

İktidar partilerinin “dezenformasyonla mücadele düzenlemesi” diye geçen yıl meclisten geçirdiği “Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile Türk Ceza Kanunu’na (TCK) eklenen maddenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle, ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurmuştu.

Başvuruyu bugün esastan görüşen AYM’nin, talebi oyçokluğuyla reddettiği bildirildi. Gün boyunca AYM önünde protesto gösterisi yapan meslek örgütleri ise kararın ardından “mücadeleye devam” mesajı verdi.

Kanunun 29. maddesiyle TCK 217/A maddeye ekleme yapılarak “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçu oluşturulmuş, bu suçu işleyenlerin 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması öngörülmüştü. Bu madde şöyle:

  • Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma: (1) Sırf halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. (2) Fail, suçu gerçek kimliğini gizleyerek veya bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlemesi halinde, birinci fıkraya göre verilen ceza yarı oranında artırılır.

İLGİLİ:

“Sansür Yasası” bugün AYM’de, gazeteciler nöbette

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten