Haber

Apple TV Plus, Apple News Plus ve açıklanan diğer Apple ürünleri

Apple beklenen duyuruları yaptı; Apple TV+ ile video akış işine girerken Apple News+ ile de 'haberciliğin Netflix'i olma iddiasıyla ilk adımı attı. İşte merakla beklenen özel etkinlikte tanıtılan yeni Apple hizmetleri ve ilk tepkiler:

Apple TV+

Apple’ın, Netflix ve Amazon’un çoktan girdiği video akış yarışına geç de olsa dâhil olması bekleniyordu. Dünyanın en değerli ikinci teknoloji şirketi dün California’daki merkezinde düzenlenen ve Oprah Winfrey ile Steven Spielberg gibi yıldızların katıldığı lansmanda ilk adımı attı.

Apple TV+ (Apple TV Plus) dünyanın dört bir yanında kullanılan 1.4 milyar Apple cihazı üstünde çalışan televizyon uygulamasının yeni içeriklerle güncellenmiş bir hâli. Apple bu noktada Netflix ve Amazon’dan ayrışarak tek tek içerik (film, dizi vb.) dağıtımına değil, “kanal” aboneliklerine odaklanıyor.

Henüz abonelik fiyatı gibi detaylar açıklanmasa da Apple’ın, piyasaya giriş tarihi itibariyle Netflix ve Amazon’dan daha fazla içerik sunması bekleniyor. Çünkü HBO, Starz ve CBS gibi kanallarla ortaklık anlaşması yaparak onların tüm içeriklerini servise dâhil etmiş durumdalar.

Mayıs ayından itibaren Apple TV+ uygulaması üzerinden bu kanallara abone olmak mümkün olacak. Apple’ın orijinal içerikleri ise sonbahardan itibaren Türkiye dâhil 100’den fazla ülkede erişime açılacak.

Apple News+

Apple’ın yayıncılara ciddi miktarda trafik sağlamaya başlayan haber uygulaması Apple News şimdilik sadece ABD, İngiltere ve Avustralya’da hizmete açık. 2022’ye kadar tüm dünyaya açılması beklenen uygulamaya dünkü lansmanın ardından sadece ücretsiz içerikler değil, abonelik modeliyle çalışan Wall Street Journal gibi gazeteler de dâhil olabilecek.

Tek bir abonelik ücreti ödeyerek, birçok ücretli yayının içeriklerine erişmek mümkün olacak. Bu içerikler arasında gazete haberlerinin yanı sıra National Geographic ve New Yorker gibi dergiler de var.

Apple Card kredi kartı ve Apple Pay

Apple, cihazlar arasındaki ödemeleri takip edip günlük olarak geri ödeme yapabilecek titanyum bir kredi kartını da tanıttı. Goldman Sachs ve Mastercard işbirliğiyle piyasaya sürülecek Apple Card, yıl sonuna kadar 40’ı aşkın ülkeye açılacak Apple Pay ödeme sistemiyle çalışacak.

Apple Arcade

Google Stadia kadar iddialı olmasa da Apple da aboneliğe dayalı oyun hizmeti işine giriyor. Telefon, tablet ve masaüstü bilgisayarlardan erişilebilecek Apple Arcade’de reklamsız olarak oynanabilecek 100’den fazla özel oyun yer alacak.

Tek bir abonelik ücretiyle istenen oyunun oynanabileceği bu servis sonbaharda erişime açılacak. Bunun da fiyatı henüz açıklanmadı.

İlk tepkiler: Dağ fare doğurdu

Apple’ın yıldızlarla dolu tanıtımının özellikle yatırımcılar açısından beklentileri karşılamadığı yorumu yapılıyor. Bu yüzden Apple hisseleri yüzde 1.2 düştü.

Chatham Road Partners’ın yatırım analisti Colin Gillis, Reuters’a yaptığı açıklamada, Apple’ın video akış pazarına doygunluğa ulaştıktan sonra girdiğini vurguladı. Netflix ve Amazon’un domine ettiği ABD’de tüketicilerin bu açıdan “yorulduğunu” söyledi.

Apple, dünyada iPhone satışlarının da doygunluğa ulaşma sinyali verdiği bugünlerde kendisini cihaz üreticisi olmaktan çıkarıp bir “eğlence ve finans hizmetleri şirketine” dönüştürmeye çalışıyor.

Dünkü lansmanda da defalarca vurgulandığı gibi Apple bu noktada rakiplerinden, tüm ürün ve hizmetlerinde tüketici mahremiyetini korumaya odaklandığını vurgulayarak ayrışmaya çalışıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Muhafız, Bartu, Masum: Türk dizisi algısı değişiyor mu?

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten