Haber

Barış Terkoğlu: Biz gazeteciler hep başkalarının derdini, kendi derdimiz biliyoruz

Libya’da hayatını kaybeden MİT mensubunun cenazesini haberleştirdikleri için yargılanan altı gazeteciden üçü 24 Haziran’daki ilk duruşmada serbest kalmıştı. Bu gazetecilerden biri olan Odatv Haber Müdürü ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, tahliyesinin ardından Cumhuriyet TV’ye konuştu. Terkoğlu, dört aylık tutukluluğun ardından serbest kalınca ne hissettiği sorulduğunda şunları söyledi:

“Biz gazeteciler, daha özel bir şey söyleyeyim, gazeteciliği bir aydın faaliyeti olarak gören insanlar… Bütün mesleklerin kutsal olduğuna inanıyorum; doktorluğun da, öğretmenliğin de, şoförlüğün de, işçiliğin de, hepsi kutsal… Ama gazetecilik kendi içinde dünya üzerinde hep aydınların kendilerini ifade ettikleri ve bunu yolsuzlukla mücadele etmek için, hukuksuzlukla mücadele etmek için bir tür araç olarak da gördükleri bir meslek aynı zamanda.”

“Eminim sen de buna şahit olmuşsundur. Parasız kalırsın, yine yaparsın. Aç kalırsın yine yaparsın. Yerde kâğıt görürsün, eğilirsin, alırsın, onu okursun, yine yaparsın. Bu öyle bir meslek. Bu şunu da sağlıyor. Biz hep başkalarının derdini, başkalarının kederlerini, başkalarının sorunlarını, hep kendi sorunlarımız ve kendi dertlerimiz olarak biliyoruz.”

“O yüzden, eğer ben başka bir suçtan girseydim, başka bir günahtan girseydim, başka bir nedenle içeri girseydim, ‘tahliye oldum ve çok mutluyum’ diye basit bir cevap verebilirdim. Ama ‘ne hissediyorsun’ sorusu bana, fikirlerim nedeniyle, yazdıklarım nedeniyle hedef alındığım bir davanın sonrasında sorulduğu için bu kadar rahat cevap veremiyorum.”

‘Beni hapse atan nedenler ortadan kalkmadı’

“Bir yanım evet, çıktım, çocuğumu gördüm, sarıldım, eşimi gördüm, ailemi gördüm, sarıldım. Bu tarafı mutluluk verici bir şey. Öte yandan ben hem beni hapse atan nedenlerin ortadan kalkmadığını bildiğim için ve bunlarla bir kez daha dışarıda karşılaştığım için o kadar iyiyim diyemiyorum.”

“Bir yandan da ben içeriden çıkarken, yürürken -bugün gazetede de onu yazdım- içeride kalan insanların seslerini duydum, ‘geçmiş olsun’ diye bağırmalarını duydum ve onları arkamda bıraktım. Bu bana hiçbir zaman ‘oh kurtuldum’ fikri vermeyecek bir şey. Çünkü ben hâlâ onların acılarını içimde taşıyorum. O yüzden hem iyiyim, hem de başkalarının kederlerini taşıdığım ve bunu dışarıda yaptığım için bunun sorumluluğunu taşıyorum içimde. O kadar da iyiyim demiyorum, yarım iyiyim, diyorum.”


ARKA PLAN – 6 GAZETECİ BİR HABER NEDENİYLE YARGILANIYOR

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gelişen haber üretim teknolojileri, gazetecilerin sorunları, medya ekonomisi ve gelir modellerine ilişkin gelişmeler Journo’nun öncelikli temaları.

E-Posta Aboneliği