Haber

TGS Akademi’de atölye: Çatışma haberciliğinde etik

Soldan sağa: Can Ertuna, Orhan Şener, Tirşe Erbaysal Filibeli
TGS Akademi atölyesinde bu kez çatışma gazeteciliğinde etik konusu ele alındı. Dr. Tirşe Erbaysal Filibeli ve  eski NTV muhabiri Dr. Can Ertuna bu alandaki en iyi ve kötü pratikleri anlattı.

Avrupa Birliği’nin desteği ile kurulan TGS Basın Akademisi’nde 7 Kasım’da düzenlenen atölye, konuşmacıların sunumları ile başladı ve TGS Akademi Direktörü Orhan Şener’in moderatörlüğündeki panel ile devam etti. Atölyede çatışma bölgesindeki bir gazetecinin yapması ve yapmaması gerekenler ele alındı.

Dr. Tirşe E. Filibeli mesleki etik kodlar ve barış gazeteciliği üzerine teorik bir perspektif sunarak konuşmasına başladı.

“Barış haberciliği” ile ilgili teorilerden de bahseden Filibeli, gazetecilerin evrensel insan hakları çerçevesinde haber yapmaları gerektiğini vurguladı.

Dr. Can Ertuna ise “Haberci soğukkanlı olmalı ve belli bir tarafın propagandasını yapmamaya özen göstermeli” sözleri ile çatışma haberciliğinde soğukkanlılık ve tarafsızlığın önemini vurguladı. “Kendisinin, ekibinin ve etrafındakilerin güvenliğini riske atacak haberlerden kaçınmalı. Ayrıca kendi ideolojik ve siyasal pozisyonu ile yaptığı haber arasında mesafe koymalı” ifadesini kullandı.

Medya sektöründe çalışanlar, iletişim fakültesi öğrencileri, öğretim görevlileri ve gazetecilerin ücretsiz olarak katılabildiği atölyeler, TGS Akademi’nin Şişli’deki binasında devam ediyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – BİR YANIMIZ MİLİTARİZM, BİR YANIMIZ KADIN DÜŞMANLIĞI

Caner Arsal

Caner Arsal

Demirören Haber Ajansı'nda kurgu editörü olarak staj yaptı. Bahçeşehir Üniversitesi Yeni Medya bölümünde eğitimini sürdürüyor.