Haber

Kaşıkçı cinayeti ‘hata’ymış: Uber CEO’su röportajda gaf yaptı

Uber CEO'su Dara Khosrowshahi. (Axios on HBO programından anlık görsel)
Uber CEO’su Dara Khosrowshahi son röportajında gaf yaptı. Suudi Arabistan ortaklı araç paylaşım platformunun yöneticisi, Axios’un sorularını yanıtlarken, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ülkesinin İstanbul başkonsolosluğunda öldürülmesini “hata” diye niteledi. Cinayeti sürücüsüz araçların kaza yapmasına benzeten Khosrowshahi tepkiler üzerine geri adım attı.

ABD merkezli haber sitesi Axios’un kurucularından Mike Allen ve ekononomi editörü Dan Primack, HBO televizyonunda dün yayımlanan programda Uber CEO’su Dara Khosrowshahi ile bir röportaj yaptı.

İki gazeteci, dünyanın en büyük araç paylaşım platformunun tepe yöneticisini, şirketin en büyük beşinci ortağı olan Suudi Arabistan üzerinden sorguladı. ABD’de yaşayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı‘nın geçen yıl ülkesinin İstanbul başkonsolosluğunda öldürülmesini sorduklarında Khosrowshahi şu yanıtı verdi:

“[Suudi] hükûmeti bu konuda bir hata yapıldığını söylemişti. Elbette bu ciddi bir hata. Biz de hata yapıyoruz. Mesela sürücüsüz araçlarımız hata yapıyor. Bu hataları gideriyoruz. Bence insanlar hata yapar. Bu onların asla affedilmemesi gerektiği anlamına gelmez.”

CIA raporunun ‘o kısmını’ okumamış

Suudi gazeteci Kaşıkçı, evlilik işlemleri için 2 Ekim 2018’de gittiği Suudi Arabistan’ın İstanbul başkonsolosluğunda, yanlarında kemik testeresi de taşıdıkları basına yansıyan bir suikast timi tarafından öldürülmüştü.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin (OHCHR) haziran ayında açıkladığı 101 sayfalık raporda Suudi Arabistan yönetimi, Kaşıkçı’yı kasten ve taammüden öldürmekten sorumlu tutulmuştu. Raporda, aralarında Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın da bulunduğu üst düzey yetkililerin soruşturulması için güvenilir kanıtlar olduğuna işaret edilmişti. Haberlere göre ABD gizli servisi CIA’in raporunda da cinayetin arkasında Selman’ın olduğuna dair güçlü deliller bulunduğu belirtilmişti.

Uber’in yönetim kurulunda, Suudi Arabistan Varlık Fonu’nun başındaki Yasir bin Osman El Rumeyyan da bulunuyor. Uber CEO’su Khosrowshahi röportajda El Rumeyyan’ı “çok yapıcı bir yönetim kurulu üyesi” ve “yaptığı katkılara çok değer veriyorum” diye övdü. Kaşıkçı hakkındaki CIA raporunun Veliaht Prens Selman ile ilgili “o kısmını” okumadığını da sözlerine ekledi.

Röportajın yayımlanmasının ardından Khosrowshahi’nin Axios’u arayıp kullandığı dil için üzüntülerini ifade ettiği bildirildi. Sosyal medyada sözlerine tepkiler sürerken Uber CEO’su bugün şu açıklamayı da yayımladı: “O anda inanmadığım bir şey söyledim. Cemal Kaşıkçı söz konusuysa, bu menfur cinayet unutulmamalı ve affedilmemelidir.”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİNİN YIL DÖNÜMÜ

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği