Haber

20 gazeteci COVID-19 nedeniyle hayatını kaybetti: TGS’den Bakan Koca’ya ‘aşıda öncelik’ mektubu

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca

Yeni tip koronavirüsten kaynaklanan COVID-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 10 ay içinde 20 gazeteci hayatını kaybetti. Türkiye Gazeteciler Sendikası, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya bugün gönderdiği mektupta, kamu faaliyeti yürüten gazetecilerin de riskli meslek grubundan sayılması ve öncelikli aşılama programına dâhil edilmesi çağrısında bulundu.

TGS’nin Bakan Koca’ya yazdığı mektupta yer alan bilgilere göre 2020’de dünya çapında yaklaşık 600 gazeteci COVID-19 nedeniyle öldü. Türkiye’de de 20 gazeteci aynı nedenden hayatını kaybetti. İsviçre merkezli sivil toplum kuruluşu Press Emblem Campaign’in (PEC) raporuna göre Türkiye, COVID-19 kaynaklı gazeteci ölümlerinde dünyada 8. sırada.

TGS’nin mektubunda, “Halkın haber alma hakkı için her şart altında görevlerini yapan gazeteciler kamunun yararını birinci öncelik sayarak savaşta, depremde, selde, pandemi koşullarında, gece gündüz toplum içinde çalışmaktadır” ifadesini kullanan Genel Başkan Gökhan Durmuş, “COVID-19 salgınının Türkiye’de de yayılmasının ardından gazetecilerin kamuoyu önündeki sorumlulukları artmakla birlikte sağlıkları ve hayatları da riske girmiştir” dedi.

Toplumla temas hâlinde çalışmak zorundayız

Mektup şu çağrıyla noktalandı: “Sağlık çalışanlarından sonra tıpkı emniyet güçleri ve taşımacılık işçileri gibi gazeteciler de sahada, toplumla temas hâlinde çalışarak halkın sağlıklı bilgilenmesine hizmet etmek zorundadırlar. Bir kamu faaliyeti yürüttüğümüz göz önünde bulundurularak gazetecilerin de riskli meslek grubu sayılmasını ve öncelikli aşılama programına dâhil edilmesini saygılarımızla istirham ederiz.”

Küresel Gazeteciler Konseyi‘ye (KGK) göre Türkiye’deki koronavirüs salgınında 2020 yılında hayatını kaybeden gazeteciler şöyle: Hacı Bozkurt (Adıyaman–DHA), Ferhat Koç (Ankara–Milli Gazete), Hikmet Bakan (Van–ATV–Show TV), Yılmaz Tarancı (Diyarbakır–Dokuzhaber), Cengiz Koncuk (Gaziantep–Amatörce Gazetesi), Ahmet Kekeç (İstanbul–Star), Hasan Can (TRT–Konya Ereğli), Süleyman Usta (Rize–Sarıyer Gazetesi, Çay TV), İbrahim Toru (Şanlıurfa–Kanal Urfa TV), İlhan Erk (Adana–Spor Yazarı), Tevfik Fazlı Doğan (Hatay–Zafer Gazetesi) Akif Çelik (Malatya–ASYMD), Yakup Kocabaş (Antalya Gazipaşa Gündem Gazetesi), Süleyman Şah Gökcan (Muğla-Şah Medya) Hıdır Keleş (Kars-Halk Gazetesi), Sabahattin Kaya (Mardin AA Ömerli Muhabiri), Fethi Şimşek (Burdur-Hürriyet-Burdur FM) İsmail Has (Osmaniye-Haber 80), Ahmet Özcan (Rize-Ardeşenin Sesi) ve Muhammet Arbağ (Osmaniye-TRT).

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – AŞI HABERLERİNDE GAZETECİLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği