Haber

Direne direne kazandılar: BuzzFeed sendikayı tanıdı

Dijitalde doğan medya şirketi deyince dünyada akla gelen ilk örneklerden olan BuzzFeed, çalışanların aylardır sürdürdüğü mücadelenin ardından sendikayı tanıma kararı aldı. New York merkezli şirkette ilk toplu sözleşme yakında yapılacak.

Şubat ayında sendikalaşan BuzzFeed’de çalışanlarla yönetim arasındaki müzakereler beş aydır sürüyordu. Yönetim, idari görevleri olan gazetecilerin müzakere heyetinin parçası olmasına karşı çıkıyor; çalışanlar ise son dönemde artan işten çıkarmalar, ücret adaletsizliği ve kötü yönetime karşı direnmeye devam edeceklerini söylüyorlardı.

Son olarak geçen ay BuzzFeed News çalışanları tarafından yapılan iş bırakma eyleminin ardından müzakereler hızlandı. New York Haberciler Birliği çerçevesinde örgütlenen BuzzFeed Sendikası, yönetim tarafından resmen tanındığını açıkladı. 23 Temmuz’da BuzzFeed’deki sendika üyeliklerinin bağımsız denetçi tarafından teyit edilmesinin ardından ilk toplu sözleşme görüşmelerine başlanması bekleniyor.

Sendika, “Talep ettiğimiz her şey BuzzFeed’in değerleriyle zaten uyumlu. Çevik ve dinç kalmak istiyoruz. Bununla birlikte cehennemi andıran bu ısmarlama iş ekonomisinde vampirlik yapan platformlara serbest çalışan olmayı veya temel İK görevlerini bile berbat eden kurumlara boyun eğmeyi reddediyoruz” diyor.

ABD’de son iki yılda 30’u aşkın medya kuruluşu sendikalaştı. Bunlar arasında ilk kez geçen toplu sözleşme imzalayan dijital haber sitesi Vox Media’nın yanı sıra, New Yorker dergisi ve Los Angeles Times gazetesi gibi köklü ve büyük şirketler de var.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – ABD MEDYASINDA SENDİKALAŞMA RÜZGÂRI

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gelişen haber üretim teknolojileri, gazetecilerin sorunları, medya ekonomisi ve gelir modellerine ilişkin gelişmeler Journo’nun öncelikli temaları.

E-Posta Aboneliği