Hallerimiz Müzik

Gazeteciler için yılın Spotify Özeti: 50 haberci 2023’te en çok bu şarkıları dinledi

Sezen Aksu ve Sagopa Kajmer ilk sırada

2023’e şarkılarla veda ediyoruz. 50 gazetecinin müzik zevklerini Spotify Özeti (Wrapped) verilerini kullanarak derledik. Buna göre gazeteciler bu yıl ortalama 961 sanatçının 1.899 şarkısını 22.659 dakika, yani yaklaşık 16 gün boyunca dinledi. En çok tercih edilen sanatçılarda Sezen Aksu ve Sagopa Kajmer ilk sırada. Müzik türlerinde ise sırasıyla Türkçe Pop, Rock ve Türkçe Rock zirvede. Gazetecilerin müzik zevki en çok; İstanbul, Ankara, Diyarbakır ve Balıkesirli kullanıcıların beğenilerini yansıtıyor.

Müzik akış platformu Spotify’ın her yıl olduğu gibi 2023 sonunda da yayımladığı Özet (Wrapped) verilerini bizimle paylaşan 50 gazeteci, bu yıl ortalama 1.899 şarkı dinledi. Londra’da yaşayan ve BBC Türkçe’de görev yapan gazeteci Burak Abatay, dinlediği 10.176 adet şarkıyla zirvede yer alıyor.

Sezen Aksu ve Sagopa Kajmer 3’er gazetecinin bu yıl en çok dinlediği sanatçılar olarak listenin zirvesine yerleşti. Banu Yelkovan bu yıl en çok Sezen Aksu’yu dinleyen gazeteciler arasında. Emre Tanrıver ise en çok Sagopa Kajmer dinleyenlerden.

Tarkan ve Ciwan Haco 2’şer gazetecinin en çok dinlediği sanatçılar oldu. 1’er gazetecinin bu yıl en çok dinlediği sanatçılar ise şunlar:

  • Adamlar, Ahmet Kaya, Barış Manço, Blue October, Brek, Burak Bulut & Kurtuluş Kuş, Canozan, Charlotte Cardin, Coldplay, David Bowie, Doğanın Müziği (Meditasyon), Erkan Oğur, Eva sur Seine, Ezginin Günlüğü, Felix Mendelssohn, Hande Ünsal, Hayko Cepkin, Hüsnü Arkan, İkiye On Kala, İlhan Gülten, Jülide Özçelik, Levent Güneş, Mabel Matiz, Metallica, Mohsen Namjoo, Mor ve Ötesi, Nazan Öncel, Pink Martini, Queen, Replikas, Se Bıra, Semicenk, Serdar Ortaç, Şanışer, Tame Impala, Tan Taşçı, The Doors, The Struts ve Yüzyüzeyken Konuşuruz.

Gazeteciler en çok Türkçe pop, rock ve Türkçe rock dinliyor

Gazetecilerin en çok dinlediği müzik türü, Türkçe pop çıktı. Ardından sırasıyla rock ve Türkçe rock geliyor. Faruk Bildirici en çok Türkçe pop dinliyor. Pelin Ünker rock tercih ediyor, Hazal Ocak ise Türkçe rock…

77 gün müzik dinleyen gazeteci de var, 3 saati bulmayan da

Ulaştığımız gazeteciler arasında bu yıl en uzun süre müzik dinleyen, 111.491 dakikayla (77 gün) Erkin Can Seyhan oldu. En az dinleyen ise 136 dakikayla Beril Caymaz.

Spotify Özeti'nde, bir kullanıcının yıl boyunca dinlediği şarkıların hangi kentteki kullanıcılarla benzeştiği bilgisine de yer veriliyor. Anketi yaptığımız 50 gazetecinin müzik zevki, Türkiye'den 9, Avrupa'dan 2, ABD'den 1 şehirdeki kullanıcıların müzik zevkine benziyor. Örneğin Barış Terkoğlu’nun dinlediği şarkılar İstanbul'daki kullanıcıların beğenilerini yansıtıyor.

Bu araştırmanın ham veri kümesini şu sayfada bulabilirsiniz.

HALLERİMİZ:

Gazeteciler ne izliyor, ne okuyor? Netflix’ten haberlere ve kitaplara, 4 gazetecinin tercihleri

Gazetecilerden kitap önerileri: “Okudum ve hayatım değişti” dediğimiz 20 eser

Gazeteciler haberleri nereden takip ediyor? 4 haberci medya tüketim tercihlerini anlatıyor

Didem Çam

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Fotomaç gazetesinde stajyer muhabir olarak görev aldı. 2012 yılından bu yana çeşitli TV, gazete, dergi ve haber portallarında muhabirlik, spor muhabirliği ve editörlük yaptı. Serbest gazeteci.

Journo E-Bülten