Haber

İki haritayla: Gazeteciler hangi ilde, ne kadar aranıyor?

6 gazetecinin hangi illerde, ne kadar arandığını inceledik.

Google Trends verilerine göre Nevşin Mengü, Özlem Gürses ve Ece Üner için son 3 ayda illere göre arama yoğunluğu, karşılaştırmalı olarak şöyle:

Özetle, Nevşin Mengü İstanbul ve Ankara dâhil yurdun büyük bölümünde diğer iki gazeteciye kıyasla daha çok aranıyor. Ece Üner, Ege ve Marmara bölgesindeki illerin çoğunda önde. Özlem Gürses ise Edirne ve Şırnak dâhil birkaç ilde birinci sırada.

Bu 3 gazetecinin arama yoğunluğunun zamana göre değişim grafiğine baktığımızda, toplamda Nevşin Mengü'nün daha fazla arandığını, bazı dönemlerde Ece Üner'in öne geçtiğini görüyoruz:

Peki İsmail Saymaz, Fatih Portakal ve Uğur Dündar hangi ilde, ne kadar aranıyor? İşte Google Trends verilerinin son 1 yıl için verdiği yanıt:

Özetle; İsmail Saymaz Karadeniz'de ve Ankara'da, Fatih Portakal Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile kıyılarda, Uğur Dündar ise İç Anadolu ile İstanbul ve İzmir'de daha çok aranıyor.

Bu 3 gazetecinin arama yoğunluğunun zamana göre değişim grafiğini de inceleyelim. Toplamda neredeyse eşit miktarda arandıklarını, her birinin dönem dönem birinci sıraya yerleşebildiğini görüyoruz:

Google Trends

Google Trends verileri arama sayılarını değil, karşılaştırmalı arama yoğunluğunu veriyor. Şirket, bu verilerin nasıl hesaplandığına dair yöntemi şu sayfada açıklıyor.

Medya kuruluşlarını karşılaştırdığımız alttaki içerikte olduğu gibi, bu haberde de arama yoğunluğu birbirine yakın olan isimleri seçtik. Örneğin Fatih Altaylı gibi bugünlerde Türkiye çapında çok daha fazla aranan bir gazeteciyi üstteki listeye kattığımızda tüm harita tek renge boyandığından, karşılaştırma imkânı kalmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR - "İKİ HARİTAYLA"

İki haritayla: Hangi ilde, hangi medya kuruluşu daha çok aranıyor?

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten