Haber

İki hibe, bir yarışma duyurusu: Türkiye’den gazeteciler de başvurabilir

Uluslararası iki hibe programı ve bir yarışma, Türkiye’den de başvuru bekliyor. EUWB hibeleri için son başvuru tarihi 12 Temmuz.

1. EUWB Hibe Programları

Avrupa Birliği’nin Güneydoğu Avrupa’da kaliteli haberciliği ve bağımsız gazeteciliği güçlendirmek üzere tasarladığı EUWB projesi Türkiye dâhil yedi ülkeyi kapsıyor.

Son başvuru tarihinin 12 Temmuz olduğu EUWB Acil İçerik Fonu‘na bu ülkelerde gazetecilik ilkelerine bağlı olan medya kuruluşları COVID-19 konulu haber projeleriyle başvurabiliyor. Seçilen medya kuruluşlarına 7.000 Euro ödenecek.

EUWB Araştırmacı Gazetecilik Fonu ise serbest gazeteciler dâhil bireysel ve ekip başvurularına da açık. Bu program, küresel salgın arka planında yaşanan hak ihlalleri, yolsuzluk ve organize suçlar gibi konuların araştırılmasına odaklanıyor. Son tarih yine 12 Temmuz. Hibe miktarı ise proje başına 1.000 Euro.

2. Pulitzer Merkezi Veri Gazeteciliği Hibesi

ABD merkezli Pulitzer Merkezi’nin Veri Gazeteciliği Hibesi de tüm dünyadan gazetecilerin başvurularına açık ve bir son tarih yok.

Merkez, başvuruları almaya başladığını ve yıl sonuna kadar üç ile beş arası projenin seçileceğini duyurdu. Her boyut ve ölçekte veri gazeteciliği projesi için başvuru yapılabilir.

Proje başına belirlenen sabit bir hibe miktarı yok. Geçmişte uluslararası habercilik için verilen Pulitzer hibeleri, proje başına 5.000-10.000 dolar düzeyindeydi. Merkezin tavsiyesi, başvurucuların, daha önce hibe kazanan ve ilgili sayfada bağlantılarına yer verilen haber projelerini iyi incelemesi.

3. Katherine Schneider Engelli Haberciliğinde Mükemmelik Ödülü

ABD merkezli Engellilik ve Gazetecilik Ulusal Merkezi’nin duyurduğu Katherine Schneider Ödülü için dosyanın İngilizce hazırlanması kaydıyla Türkiye dâhil tüm dünyadan başvuru yapmak mümkün.

1 Temmuz 2019 – 31 Temmuz 2020 tarihleri arasında yayımlanan ve engellileri konu alan haberler, jüri tarafından değerlendirilecek. Kâğıt gazete ve televizyonların yanı sıra çevrim içi haberler de bu kapsamda.

Büyük medya kuruluşlarıyla küçüklerin ayrı kategorilerde yer aldığı yarışmada birinciler, ikinciler ve üçüncülerin her biri 8.000 dolar ödül kazanacak. Başvuru için son tarih 7 Ağustos.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – IJ4EU VE IWMF BAŞVURULARINIZI BEKLİYOR

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gelişen haber üretim teknolojileri, gazetecilerin sorunları, medya ekonomisi ve gelir modellerine ilişkin gelişmeler Journo’nun öncelikli temaları.

E-Posta Aboneliği