Haber

Google Chrome yayıncıları kızdıran ‘gizli mod’ özelliğini devreye aldı

Dünyanın en yaygın internet tarayıcısı Google Chrome’un yeni versiyonu, “gizli mod” özelliğinde, dijital yayıncıların karşı çıktığı bir değişiklik yaptı. Artık yeni bir gizli pencere açıp girdiğiniz siteler bunu bilemeyecek. Bu yüzden gizli modu kullanarak siteye gelenlerin engellenmesi gibi uygulamalar yapamayacaklar.

Chrome dâhil hemen hemen tüm tarayıcılarda bulunan gizli mod (incognito) özelliği, ziyaret edilen sitelerdeki çerezlerin cihaza kaydedilmemesini sağlıyor. Bu yüzden sürekli gizli mod kullanan biri, site tarafından her ziyaretinde farklı bir kullanıcı olarak algılanıyor.

Bu özellik mahremiyete önem veren kullanıcılar için son derece yararlı. Ancak her ay belirli bir sayının üstünde haber tüketen okurlarından ücret talep eden dijital yayıncılar içinse bir sorun.

Son dönemde ABD’de New York Times, Los Angeles Times ve Boston Globe gibi gazetelerin de aralarında bulunduğu onlarca yayın, gizli mod kullanan ziyaretçileri engellemeye başlamıştı.

Google Chrome 76 neyi değiştirdi?

Bu konuda Google Chrome’un 30 Temmuz tarihli 76 numaralı sürümünde bulunan önemli bir değişikliği geçen ay duyurmuştuk. Bu değişiklikle, gizli mod gerçekten “gizli” hale geldi. Artık siteler, kullanıcının Chrome’da normal pencere mi, yoksa gizli pencere mi kullandığını göremiyor.

Chrome’u güncelledikten sonra New York Times üzerinde bir deneme yaptık. Birkaç gün öncesine kadar bu sitede gizli modda haber okumak mümkün değildi. Sitede gizli modun devre dışı bırakılması ve kullanıcı kaydı yapılması yönünde bir mesaj çıkıyordu. Fakat bugün itibariyle gizli mod kullanıldığında, dijital abonelik satın almadan sınırsız sayıda haber okunabiliyor.

StatCounter verilerine göre dünyada internet kullanıcılarının yüzde 63’ü tarayıcı olarak Chrome’u tercih ediyor. Son güncellemeye itiraz eden yayıncıların Google’dan iş modellerine darbe vuran bu özellik konusunda bir çözüm talep etmesi bekleniyor.

Bu özellik, tüm içerikleri ilk ziyarette herkese açık olan, ancak belli bir kullanım adedinden sonra ücret talep eden “ölçümlü” (metered) ödeme duvarına sahip yayınları etkiliyor. “Sert” ödeme duvarına (hard paywall) sahip yayınlara ise gizli mod ile de olsa ücretsiz erişmek hâlâ mümkün değil. Çünkü bu yayınların tüm içerikleri, ziyaret sayısından bağımsız olarak ödeme duvarı arkasında yer alıyor.

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gelişen haber üretim teknolojileri, gazetecilerin sorunları, medya ekonomisi ve gelir modellerine ilişkin gelişmeler Journo’nun öncelikli temaları.